Kolaboranci III Rzeszy: Serbia | #wielomski

preview_player
Показать описание
BGŻ BNP PARIBAS, Warszawa Nr konta: 79 1600 1462 1841 4950 0000 0001 Dane do przelewów zagranicznych: PL79160014621841495000000001 SWIFT: PPABPLPK
Link do polecanych w filmie zaprzyjaźnionych sklepów:
W Capitalbook czeka na Państwa kod na rabat 10%. Proszę wpisać: wielomski10
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Żadna sława tylko kraj południowych Słowian!

owen
Автор

Ja czekam bardzo na Albanię jako że ta była zaatakowana przez Włochy miesiąc przed tym jak III Rzesza zaatakowała IIRP.

chanpasadopolska
Автор

Niemcy nie zaangażowali Bułgarów w okupacji części terytorium Jugosławii "później". Armia Bułgarii przekroczyła granicę już dwa dni po kapitulacji Jugosławii. Nie jest też prawdą, że kinematografia jugosłowiańska nie pokazywała "własnych kolaborantów". Ustasze ale też czetnicy pojawiają się w niej dość często, dość wspomnieć "Bitwę nad Neretwą". Historiografia i propaganda komunistycznej Jugosławii posługiwała się figurami czetników i ustaszy, by uwypuklać dobrodziejstwo jakim miał być dla narodów bałkańskich komunizm.

karolkazmierczak
Автор

Trochę nie rozumiem lekceważącego tonu o ruchu oporu w Jugosławii.

AdamRosłoniec-er
Автор

Warto zaznaczyć, że do dzisiaj żywa pozostaje dyskusja o wpływie zwrotu Jugosławii przeciw Niemcom i inwazji tych ostatnich w odwecie na Fall Barbarossa. A skoro już o tym ostatnim mowa to domyślam się, że w planach serii kolaboranckiej na pewno będzie Własow, ale czy przy okazji sięgniecie Panowie po Kaminskiego (RONA), Bałtów, a także przedstawicieli narodów Kaukazu? Ciekawy byłby też wątek powstania w Iraku.

harrenhoare
Автор

Kiedy odcinek Kolaboranci III Rzeszy: Polska? Chyba by było o czy porozmawiać?

JW-zrzp
Автор

Kim jest ten doktor niedohabilitowany? Nie rozumiem o co chodzi?

romualdkowalewski
Автор

partyzanci Broz-Tity wyzolili Jugosławię,
bez pomocy sowietów, awantura na zabawie

albertofernandez
Автор

Bardzo ciekawa seria ! Głęboki szacunek dla Pana Profesora 👍💪

husaria
Автор

10:43 Pan profesor nic nie wspomniał, że wojska Węgier, Włoch i Bułgarii również szybko wzięły udział w inwazji na Jugosławię, gdyż państwa te miały z nią zadawnione spory terytorialne. Mimo niewielkiej wartości bojowej wojska te związały ostatnie rezerwy armii jugosłowiańskiej.

jacekwidor
Автор

Jak zawsze, pod wielkim wrażeniem wiedzy historycznej pana profesora Wielomskiego 👌

dziedzicpruski
Автор

Jak zwykle b. ciekawy wykład. Dziękuję i proszę o więcej.

bogusia
Автор

Język czarnogórski to język serbski.

ChatGPT4:

Różnice Dialektalne/Lingwistyczne:

Języki czarnogórski i serbski są ściśle ze sobą związane, oba należą do grupy języków włącza elementy odzwierciedlające jego unikalną historię i położenie geograficzne, podczas gdy serbski jest bardziej jednolity na terenie Serbii.

Pismo:

Serbski używa zarówno alfabetu cyrylickiego, jak i łacińskiego, podczas gdy w czarnogórskim głównie używa się alfabetu łacińskiego, chociaż cyrylica jest również oficjalnie uznawana.

Słownictwo:

Mimo że słownictwo obu języków jest w dużej mierze zbieżne, istnieją regionalizmy i zapożyczenia specyficzne dla każdego z nich. Na przykład czarnogórski ma kilka słów wpływów od weneckiego i innych dialektów włoskich.

Akcent i Wymowa:

Istnieją subtelne różnice w akcencie i wymowie. Czarnogórski i serbski używany w regionach nadmorskich może różnić się intonacją i wzorami akcentuacyjnymi w porównaniu z obszarami w głębi lądu.

Kontekst Polityczny:

Status czarnogórskiego jako oddzielnego języka jest przedmiotem politycznej i narodowej debaty. W Serbii język serbski jest bardziej powszechnie uznawany jako oficjalny język.

Ortografia:

Czarnogórski ma dwie dodatkowe litery ("ś" i "ź"), których nie ma w alfabecie serbskim. Są one używane do reprezentowania dźwięków specyficznych dla fonologii czarnogórskiej.

W alfabecie czarnogórskim dodatkowe litery "ś" i "ź" mają swoje odpowiedniki w alfabecie cyrylickim.

"ś" w cyrylicy reprezentowane jest przez literę "с́".

"ź" w cyrylicy reprezentowane jest przez literę "з́".

chanpasadopolska
Автор

Nie bylo Wojska Polskiego, koloborujacego z Niemcami.
Pani Dr.Kurek napisala taka ksiazke
🇵🇱♥️🇵🇱

jadwigakrzetowska
Автор

(17:25) Drobna korekta: w serbskim Banacie w 1931 roku było 20% Niemców, a nie 6-7%. To w węgierskiej części Banatu było ich 7% [Kókai Sándor (2020), "How the Trianon Peace Treaty impeded social and spatial structure progress in the Bánság (1918–2010)"].

jakubpytel
Автор

Oficerów wysyła się do oflagów a nie do stalagów

mikeritter
Автор

..."нема крста без три прста !!!"

anonymous-edwp
Автор

7:37 Ciekawe, że wszystkie popularnonaukowe opracowania jakie kiedykolwiek czytałem, traktują inspirację brytyjską jako fakt.

jacekwidor
Автор

Tito był jednym z najwybitniejszych polityków XX wieku. Smuci mnie, że został tak chłodno oceniony przez Pana Profesora.

andrzejczaplicki