Strach wg H.P. Lovecrafta

preview_player
Показать описание
👉 Można też wesprzeć powstawanie kolejnych filmów dowolnym przelewem o tytule "darowizna" na konto: 59 1140 2004 0000 3402 7617 3625

H.P. Lovecraft uważał strach za jedno z najbardziej pierwotnych ludzkich odczuć i wiedział jak go wywołać odwołując się do drzemiących głęboko w nas lęków i niepewności.

Źródła:
"O fantastyce - filozoficznie", Jacek Sobota

Montaż: Wazowsky

Autorem logo i motywu graficznego kanału jest Damian Drozdek, którego prace można znaleźć na jego stronie:

Muzyka z intro autorstwa CadereSounds użyta na prawach Attribution License:

-----------------------------------------------------------------------------------
Wojna idei to kanał zajmujący się rozpowszechnianiem wiedzy i ciekawostek z dziedzin takich jak filozofia, socjologia, psychologia i innych tematów społecznych.
-----------------------------------------------------------------------------------
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Przy okazji filmiku warto polecić polskiego pisarza weird fiction Stefana Grabińskiego zwanego "polskim lovecraftem". Jego horrory kolejowe to klasyczek.

bartekbe
Автор

Mnie w grach czy filmach zawsze podobała się niepewność, ten brak wiedzy, przez co nie wiemy, co nas czeka. Lubię jak nie jest wszystko wyjaśnione, aby było pole do dopowiedzeń. Dlatego jestem wielkim fanem pierwszych trzech części Alien, gdzie nie zostało wyjaśnione skąd się wzięły ksenomorfy, czy były sztucznie wyhodowane czy powstały na drodze ewolucji, nie było wiadome nic. Były też tylko dawno zapomnianym statku, na którym znajdowały się skamieniałe pozostałości ich właścicieli, o których też nic nie było wiadomo. W samej pierwszej części ksenomorf pojawia się przez mniej niż dziesięć minut, bo większość właśnie stwarza niepewność, gra świateł, ciemność, poczucie, że w każdym rogu może czaić się wróg. To jest właśnie to, czego potrzebowałem, strachu bazującym na klimacie, a nie akcji. Dlatego - moim zdaniem - uniwersum Obcego straciło bardzo, gdy powstały już filmy o inżynierach, bo wyjaśniały zbyt wiele. A dzisiejsze horrory? Wiele z nich bazuje na akcji, a strasząc bazuje niemal wyłącznie na efekcie zaskoczenia, co - według mnie - jest po prostu tanią zagrywką pokazującą, że twórcy nie potrafią straszyć widza.
A przecież wielu ludzi widząc ciemny tunel bałoby się do niego wejść, bo nie wiadomo, co znajduje się w środku: jakieś niebezpieczne zwierzę, dziura, jakaś trująca czy żrąca substancja, boimy się też, że zobaczyć możemy tam zwłoki ludzkie, a jeśli tak, to zaraz pojawia się myśl, że w pobliżu może czaić się morderca, więc łatwo wtedy możemy spanikować. Z tych czy innych powodów ludzie zazwyczaj nie wejdą do środka, nawet z ciekawości. Kiedy wiemy, że w pobliżu znajduje się potężne zwierzę typu niedźwiedź, ale go nie widzimy, lecz wiemy, że jest w pobliżu ukryty, to też automatycznie czujemy strach, przez który pojawia się niepewność każdego kroku, czy za zakrętem nie pojawi się on i nas nie zaatakuje. Wiemy, że jeśli zaczniemy biec to zostaniemy łatwo zauważeni, więc lepiej działać ostrożnie póki jesteśmy w ukryciu.
To są motywy, które mogliby wykorzystać autorzy filmów odwołując się do pierwotnych lęków, które są zakorzenione w naszej psychice, a które świetnie wykorzystali twórcy Obcego, zwłaszcza części pierwszej, gdzie pokazali oni, że efekt zaskoczenia występuje, ale nie jest podstawą ich dzieła, bo wszystko przede wszystkim buduje sam klimat, sam strach.

ŚwiętyJudasz
Автор

"A surprise to be sure, but a welcome one"
Świetny odcinek, cieszę się za każdym razem kiedy rozszerza się znajomość ludzi z tym absolutnym mistrzem grozy!

szymonmaciejewski
Автор

Uwielbiam Lovecrafta. Jako student filologii angielskiej pisałem o nim zarówno pracę licencjacką, jak i magisterską. Wielki spadkobierca spuścizny, po między innymi powieściach gotyckich, czy twórczości Edgara Alana Poe. Dla mnie osobiście temat rzeka, i 10 godzin filmu by brakło na samą historię Necronomiconu. Świetnie uchwycone i fajnie dobrane informacje tworzące obraz Lovecrafta widziany przez Szymona w tych kilkunastu minutach.
Dzięki za ten film.

muremglowynieprzebijesz
Автор

Największym starciem mitologii w pierwszej połowie 21 wieku, jest Tollkien vs Lovefraft.
Tajemnica, która nas ocali vs Tajemnica, która doprowadzi nas do szaleństwa.
Świat z ukrytym sensem VS Świat pozbawiony Sensu.
Mistycyzm vs Nihilizm.
Albo przesadzam. Możliwe, że przesadzam.

czwartek
Автор

Nie wiedziałem że mogę bardziej szanować ten kanał, nikt nie zasługuje na upamiętnienie bardziej niż Lovecraft

thenobody
Автор

Nieźle się zgrało bo właśnie piszę scenariusz do gry fabularnej "Zew Cthulhu" :D Pozdrawiam!

PaulBer
Автор

Super sprawa, studiowałem życie i streszczoną twórczość H.P. Lovecrat'a podczas pisania mojej pracy licencjackiej. Mocno mnie zacekawił, bardzo fajnie było sobie przypomnieć o : SAMOTNIKU Z PROVIDENCE

ragnargo
Автор

Ostatnimi dniami zacząłem interesować się Lovecraftem i muszę przyznać, że "Zew Cthulhu" był dla mnie straszniejszy niż wszystkie horrory które znam razem wzięte. Gorąco polecam

michakocher
Автор

C.S. Lewis: Dogmat a wszechświat

Jesteśmy niepoprawnymi poetami. Kiedy ilość staje się ogromna., przestajemy ją już uważać za zwykłą ilość. Budzi się nasza wyobraźnia i zamiast zwyczajniej ilości, dostrzegamy teraz jakość – majestatyczność. Gdyby tak nie było, czysto arytmetyczny ogrom galaktyki nie wywołałby większego wrażenia niż cyfry w książce telefonicznej. W pewnym więc sensie to z nas samych materialny wszechświat czerpie energię, by napełniać nas grozą. Dla umysłu, który by nie podzielał naszych emocji i nie posiadałby siły wyobraźni, argument rozmiaru byłby zupełnie pozbawiony sensu. Ludzie przyglądają się niebu usianemu gwiazdami z czcią: małpy nie. "Wiekuista cisza nieskończonych przestrzeni przerażała" Pascala, a przerażała go dlatego, że był wielkim człowiekiem. Kiedy czujemy strach przed wielkością wszechświata, czujemy (prawie dosłownie) strach przed naszymi własnymi cieniami: dlatego te lata świetlne i miliardy wieków są zwykłą arytmetyką, dopóki cień człowieka, poety, twórcy mitów, nie padnie na nie. Nie twierdzę, że nie mamy słuszności, drżąc na widok tego cienia; jest to cień obrazu Boga. Jeżeli kiedykolwiek ogrom materii będzie chciał grozą przestraszyć nasze dusze, trzeba pamiętać, że robi to materia uduchowiona. Wielka mgławica Andromedy w pewnym sensie zawdzięcza swoją wielkość drobnemu człowiekowi.

mariuszgaaj
Автор

Wow...
Myśliciel świetnie oddał ducha i charakter podświadomości, nieświadomości i cienia.
Z tym wszechświatem to bym aż tak bardzo nie przesadzał.
Jego ogrom, pustka czy obojętność względem naszej egzystencji jest mało znaczącym złudzeniem.
Zwyczajną iluzją.
Wytworem naszych umysłów.
Jest coś jeszcze co wydało mi się czymś interesującym.
Azathot.
Wszystko co tylko nas spotkało za sprawą innych ludzi, to kim jesteśmy, jak zostaliśmy ukształtowani, wszystko co wiemy, co umiemy, co składa się na nas za sprawą otoczenia które nas uformowało jest naszym lustrem.
Wszystkie pozytywne kwestie które nas ukształtowały za sprawą innych osób.
Te pozytywne, ale i również te negatywne, czy to aktywnie, czy pasywnie.
Azathot.
Ale wydaje mi się że nie ma co przesadzać.
Tkwi w nas Boskie światło.
Z nieskończonym wręcz nieograniczonym potencjałem.
Tak wielkim, jak wielka jest sama nieskończoność.
Wyjątkowy myśliciel fantasta.
Wszystko co tylko może się zrodzić w naszych umysłach, nawet to, może w nas zaistnieć dzięki cieniowi.
Trafiła ci się perełka na temat odcinka.
I udało ci się naprawdę nieźle to zaprezentować

kosmo
Автор

Ulubiony z moich autorow <3 Dziękuje za ten materiał

PoDrugiejStronie
Автор

Akurat od tygodnia zacząłem czytać opowiadania lovecrafta takie jak "zew cthulu" i "widmo nad innsmouth", a dzisiaj na yt pojawił się o tym odcinek wojny idei.
Zaraz sięgam po książkę "w górach szaleństwa"

venger
Автор

Nie wiesz jak bardzo się cieszę z tego filmiku, właśnie opisałeś człowieka którego można wżucić do grupy ludzi, którzy mieli największy wpływ w naszej pop-kulturze . Mało ludzi zdaje sobie sprawę jak wiele współczesnych dzieł inspiruje się jego pracami.

Jeśli mógłbyś, to zrobiłbyś może filmik, o STANIE LEE ? ponieważ tak jak Lovecraft, jest ważny w dziedzinie Horrorów . Tak, tak na prawdę Stan Lee moim skromnym zdaniem, miał największy wpływ w naszej współczesnej POP Kulturze, i można to odczuć praktycznie wszędzie nawet w azji .. Uważam że filmik wyszedłby naprawdę bardzo ciekawie.

endzis
Автор

W gruncie rzeczy to Lovecraft miał racje, ludzie są potwornie zarozumiałym i narcystycznym gatunkiem, większość osób nie zdaje sobie sprawy z kruchości własnego życia (a co do piero małości całej ziemi w obliczu kosmosu) co z resztą jest konieczne żeby nie popaść właśnie w obłęd. Tak swoją drogą to Azathoth (poza jakimś panteistycznym absolutem) to dla mnie chyba jedyna przekonująca koncepcja najwyższego Boga.
Ya! Ya! Cthulhu R'lyeh <3

pies_pavlova
Автор

Do tej pory końcówka opowiadania Widmo nad Innsmouth wywołuje u mnie ciarki

caramiagomez
Автор

H.P. Lovecraft pisarz książek narodowy populista i przywódca Suwerennego Zakonu Ameryki.
Nawet twórcy Bena 10 inspirowali się jego powieściami i tak powstał Vilgax i Dagon

oskarzzz
Автор

Lovecrafta poznałem dzięki Metallice (The Call Of Ktulu, Trapped Under Ice, The Thing That Should Not Be). Niesamowity pisarz mrocznych powieści. Niezwykłe jest to, jaki wpływ wywołał na kulturę i jak wielu artystów, zwłaszcza metalowych się nim inspiruje

matimati
Автор

Strach jako pierwotna emocja jest z nami od lat, ale to właśnie jego przezwyciężanie pozwoliło nam, jako ludzkości rozwinąć się ponad resztę zwierząt i opanować nasze instynkty. Lovecraft zdecydowanie zasługuje na posłuch wśród ludzi, jego tragiczna historia, nam daje nadzieje, iż mimo najczarniejszych momentów naszego życia, nadal można wiele osiągnąć. Pomimo przekonaniu o swojej maluczkości Lovecraft stał się kimś wielkim.

ludzkaprzypadosc
Автор

Czytałem zbiór opowiadań Lovecrafta jakieś 5 lat temu i były po prostu zajebiste(zwłaszcza, ,Muzyka Ericha Zanna" po prostu genialne opowiadanie w mojej opinii, najlepsze z nich wszystkich
).Dla mnie Lovecraft kapitalnie po prostu umiał budować klimat grozy w swych utworach, zwłaszcza ten słynny już strach przed nieznanym który jest jego wizytówką.(niepotrzebna była żadna walka z zombie, strzygami, wilkołakami czy wampirami jak to miało miejsce wcześniej chociażby w słynnym już, , horrorze gotyckim", który także ogromnie wpłynął na rozwój światowego horroru pod każdą postacią). Dowiedziałem się o nim po zagraniu w kapitalną i mega straszną grę survival horror, , Call of Cithulhu-the dark corners of the earth". Wcześniej lub później oglądałem zajebiste horrory takie jak, , Coś", , W paszczy szaleństwa", , Dagon" czy parę innych i dowiedziałem się że były inspirowane utworami Lovecrafta.Wiele z nich wyreżyserował dla mnie mistrz filmowego horroru czyli John Carpenter.Myślę że nikt tak się nie przyczynił do rozwoju filmowego horroru (zwłaszcza survival horroru) jak właśnie Lovecraft, który będzie zawsze największą inspiracją dla twórców filmowych survival horrorów.

prawdachocbolitoprawdawasw