Absolutyzm oświecony | prof. Adam Wielomski

preview_player
Показать описание
Prelekcja prof. dr. hab. Adama Wielomskiego z cykli wykładów Instytutu Andegavenum poświęconych tożsamości Europy i jej umysłowemu dziedzictwu.

© Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum 2023

Nagranie dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach programu realizowanego przez Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”, nr projektu SONP/SN/514927/2021, całkowita wartość projektu 888 893 zł, kwota dofinansowania 800 000 zł.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Dziękuje za wszystkie Pana profesora wykłady.

piotr_wiktor_konsport
Автор

Bardzo Dziękuję za interesujący wykład😄

marzenagrzelazka
Автор

Fajne pies dobrze pilnuje dom. Wykład super, POLECAM 💯%. Respekt

anonim
Автор

Coś się stało z jakością dźwięku, natomiast merytorycznie bardzo ciekawy wykład.

michalescott
Автор

Piesek w tle trochę przeszkadza w odbiorze....

maciejkwiatkowski
Автор

Dziekuje za ciekawy wyklad !!!
Za szerzenie WIEDZY !!!
🇵🇱♥️🇵🇱

jadwigakrzetowska
Автор

20:00 Dziś też konflikty kulturowe będą wyzyskane dla zwiększenia uprawnień władzy. Tej samej, co te konflikty sprokurowała.

polska
Автор

Kapitalny wykład, konkretny i treściwy, wiele ważnych i ciekawych faktów! Dziękuję, że każdy zainteresowany może tego wysłuchać bez problemów!

vt
Автор

Panie profesorze mógłby Pan nie zagłuszać pieska?

focusclip
Автор

Dziękuję za niezwykle ciekawy i klarowny wykład. Mam dwie drobne uwagi - proszę o odniesienie się albo wyprowadzenie mnie z błędów.

16:43 Pan Profesor mówi, że w monarchii Stanisławowskiej nie było "żadnej tendencji do tego, żeby zlikwidować Sejm i Senat". O ile pamiętam, Sejm składał się wówczas z Króla, Senatu i izby poselskiej. Wydaje się więc, że byłoby trafniej powiedzieć, iż nie było tendencji, by zlikwidować izbę poselską i Senat. Zwłaszcza, że po 1505 roku król sprawował lwią część swojej władzy właśnie w ramach Sejmu, jako jednoosobowy stan sejmujący. Domyślam się, że mówiąc o braku tendencji do likwidacji Sejmu, miał Pan na myśli brak tendencji do likwidacji tego organu jako pewnej formy sprawowania władzy, tzn. "sjemania się" narodu politycznego z dostojnikami i królem, a nie tendencji do generalnej likwidacji wszystkich poszczególnych stanów. Niemniej warto być tu precyzyjnym, choćby dlatego, by nie wywołać (utrwalać?) w słuchaczach wrażenia, że struktura Sejmu przedrozbiorowego przypominała tę znaną z Sejmu dzisiejszego.
35:25 Pan Profesor mówi, że "Leopold zaraz po śmierci Józefa II został cesarzem Austrii". O ile mi wiadomo, wtedy jeszcze tego tytułu nie używano, a Leopold po śmierci Józefa II został cesarzem rzymskim.

remigiuszm.skubisz
Автор

Niedziela bez prof. Wielomskiego, to niedziela stracona.

ukaszwojtkowicz
Автор

Pana pis chyba się z Panem nie zgadza....:-)

Durczykiewicz
Автор

Pies w filmach jest nieakceptowalny, sorry.

m_am_am