Szaleńczy szturm Rosjan - Chryszczata 1915

preview_player
Показать описание
10 000 poległych, setki zaginionych bez wieści, zbocza Chryszczatej wciąż pełne ołowiu i żelaza – to smutne dziedzictwo jednej z najbardziej dramatycznych bitew I wojny światowej. W zimie 1915 roku rosyjskie oddziały szturmowały te strome karpackie zbocza, zostawiając za sobą ogromne straty i zniszczenia. Ranni obu stron zamarzali w temperaturze -20°C.

W tym filmie wspólnie z grupą „Galicja” wyruszamy na Chryszczatą, by przybliżyć widzom te tragiczne wydarzenia i udokumentować pozostałości po wielkiej bitwie. Dowiedz się więcej o wielkim pobojowisku w Karpatach i zobacz, jak historia odcisnęła swoje piętno na tym miejscu.

@KanalHistorycznyAdamaS
Комментарии
Автор

Tak mnie naszła podczas oglądania myśl taka, że dziecińskie zainteresowanie historią, po części zawdzięczam p. Wołoszańskiemu, a dorosłem historycznie, pasjami oglądając programy p. Adama.
I teraz, w podeszłym już wieku będąc (choć to jeszcze nie starość), mam tego dorastania ciąg dalszy. Bo przecież, przez programy p. Adama, czy to w tv, czy tutaj, nauczyłem się nie machać ręką z lekką niechęcią na opowieści nie dotyczące IIWŚ. I tak, jak kiedyś, oglądam pasjami. Dziękuję.

jerzkos
Автор

Piękna myśl żołnierz nie idzie walczyć i zabijać z własnej woli, dlatego należy mu się szacunek . Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów

arturkania
Автор

Smutne resztki zostały z tego wszystkiego co tam leżało, ale i tak dobra robota.

maciekm
Автор

świetny materiał o zapomnianych bojach I WŚ na terenie Polski.

darekpawelcvzyk
Автор

Byłem w Baligrodzie 10 lipca, z moją siostrą i 80 letnią mamą, która w 1947r.jako pięcioletnie dziecko została wywieziona na Pomorze i to była jej pierwsza wizyta w tym miejscu od czasu wywózki. Akurat tego dnia "odsłonili" rzeźby żołnierzy. Pan Artur pokazał nam również Izbę Pamięci i bardzo ciekawie opowiadał o historii tego rejonu. A propos saperek, to mam taką "załatwioną" przez mojego Śp. ojca od "spragnionego" żołnierza LWP. Służy mi do dziś, nawet trzonek ma jeszcze oryginalny.
Pozdrawiam i życzę kolejnych ciekawych odkryć.

marekk
Автор

Dziękuję za pielęgnowanie historii Polskich żołnierzy. Pozdrawiam

Panxyzz
Автор

Swietnie opowiedziana historia. Szacun dla chłopaków za przepiękną izbę pamięci. A dodatkowy efekt wyprawy w plenerze...poproszę wiecej takich relacji.
Muzyka w tle...perełka

kass
Автор

W tej grupie, to mają jakiegoś artystę, bo tak pięknie poukładał te pamiątki w gablotach. Widać, że ktoś się zna na rzeczy. A program "Było nie minęło", a teraz Kanał Historyczny Pan Adama Sikorskiego, to jeden z najciekawszych i najwartościowszych programów w TV i na Youtube.

jarosawzon
Автор

Dziękuję Panie Adamie Panu i całemu zespołowi Kanału. Robicie wspaniałą robotę, ogląda się każdy odcinek z przyjemnością!

Bartaaz
Автор

To wspaniale czym się zajmujecie!!! DZIĘKUJĘ I pozdrawiam!!!!

marekgajek
Автор

Szacunek! Zdrowia! 💪 już jest.. Zawsze była!

swietytomasz
Автор

Powodzenia w dalszym odkrywaniu historii.Dużo zdrowia panie Adamie

MariusxKooo
Автор

Dziś z Melania 6 lat byliśmy, w Malym Muzeum w Stęszewie, Uczyliśmy się Historii, Dzieki Takim Ludziom jak Wy ! Dziękujemy ;-) Tata i Melania lat 6 :-)

andrzejgranica
Автор

Dziękujemy za kolejny fascynujący materiał. Zdrowia.

grzegorzslubowski
Автор

Zwiedzałem tego roku Chryszczatą, naprawdę niesamowite miejsce. Wielkie dzięki panie Adamie za filmik. Pozdrawiam.

Mareczek
Автор

Super materiał, ludzie i znaleziska. Pozdrawiam serdecznie.

arturworonko
Автор

Kiedyś Baligród to… moi znajomi którzy poszli sobie na skróty… pozdrawiam Tych co o 12 w nocy dzwonili do strażnicy że się znaleźli na poczcie… Dziękuję Panom za pokazywanie Historii naszych ziem…

wd
Автор

Piękny kawałek historii o który się otarłem otóż pod koniec lat 90-tych wspólnie z moją żoną Iwonką przewędrowaliśmy Beskid Niski z plecaczkami namiocikiem z ruskim prymusem na benzynę mamy go nadal w lipcu 2 tygodnie w sierpniu 1, 5 tygodnia niesamowite miejsca drewniane cerkiewki, cmentarze stare katolicko-prawosławne z niesamowitymi krzyżami miejsca gdzie przed pierwszą wojną światową były wsie dziś niewiele z nich nawet widać tylko na mapie punkt który mówił nam że tu kiedyś żyli ludzie no i pełno cmentarzy z żołnierzami poległymi w czasie tej wielkiej wojny i nazwiska Polskie, Czeskie, Węgierskie, Austryjackie i też Rosyjskie i ciekawa historia powstawania tych cmentarzy Pozdrawiam Pana Panie Adamie!!!!

tatar-sulisfm
Автор

Git brawo
Ekipa Petarda SREBERKO
Pozdrawiam serdecznie całą ekipę Galicja
Piona dziesiona Oi 🇵🇱 🇵🇱 🇵🇱 👍 👍 💪

darekr
Автор

Uświadomienie młodych, że po obu stronach walczyli Polacy.

PiotrSed