Výstup: Gerlachovský štít 2 655 m n. m. [23/06/2023]

preview_player
Показать описание
Výstup: Gerlachovský štít 2 655 m n. m. [23/06/2023]
Trasa: Horský hotel Sliezsky dom - Batizovské pleso - Batizovský potok - Batizovská próba - Batizovský žľab - Gerlachovský štít a späť.
Nakoľko boli ešte stále pomerne zimné podmienky na výstup volili sme túto trasu.

Gerlachovský štít (hovorovo Gerlach) je najvyšší vrch a jeden z najmohutnejších masívov Tatier, Slovenska aj celých Karpát. Leží v juhovýchodnej rázsoche Zadného Gerlachu, od ktorého ho oddeľuje Gerlachovské sedlo.
Názov je odvodený od obce Gerlachov, nad ktorou je situovaný a patril i do jej chotára. Listina z roku 1326 podáva svedectvo, že Gerlachov zakladali bratia Ján, Mikuláš, Peter a Štefan, synovia Gerlacha zo Spišskej Soboty. Bolo to na základe kráľovskej donácie po tatárskych vpádoch. Do územia patril aj masív hory, ktorú, podľa vtedajšieho zvyku, pomenovali podľa majiteľov územia – Gerlachovské hory (v najstarších latinských prameňoch Gerlachfalvenses montes). Až oveľa neskôr, keď bolo potrebné bližšie a detailnejšie pomenovať jednotlivé body masívu, sa názvy začali meniť. Dlho najvyšší končiar spolu s Kotlovým štítom mal spoločné meno. Domáci horali volali terajší Kotlový štít spolu s Gerlachovským štítom Kotlový vrch alebo Na kotlu. V mape severného Spiša od Floriána Czakiho z roku 1760 je Gerlachovský štít zakreslený ako Kösselberg (Kesselberg). Keď však Ľudovít Greiner zmeral výšku štítu a zistil, že je najvyšší spomedzi tatranských vrcholov, bolo potrebné odlíšiť ho od ostatných vrcholov samostatným názvom. V slovenskej literatúre sa po prvý raz spomína vo viedenských Slovenských novinách z roku 1851 ako Gerlachovský chochol.

História kríža:
V lete roku 1997 na vrchole Gerlachovského štítu pribudol mosadzný kríž ktorý vyviezli za pomoci vrtuľníka, ako symbol najvyššieho karpatského kopca. Nelegálne, načierno. Je vysoký asi meter a jeho základ tvorí práve pôvodný Kubátov kríž. Pôvodne stál na Rysoch, kde ho osadili príbuzní českého turistu Viktora Kubáta. Zomrel pod vrcholom na podchladenie. „Blížil sa výstup mládeže na Rysy a kríž sme museli zo svahu odstrániť. V roku 1997 sme ho našli ležať v dielni, opravili sme ho, za pomoci vrtuľníka vyviezli na vrchol a zabetónovali," spomína Ladislav Šedivý, bývalý dlhoročný člen horskej služby. Vznikol problém! Nelegálna stavba, bez súhlasu orgánov ochrany prírody. Vinník neznámy. Načierno inštalovaný kríž však nakoniec posvätila cirkevná autorita a legalizácia sa údajne vybavila cez lobing istej politickej strany.
Рекомендации по теме