Polskie Szlaki Długodystansowe #1 Planowanie i logistyka | Planning Long Distance Hikes in Poland

preview_player
Показать описание
PL: Jak zaplanować wędrówkę polskimi szlakami długodystansowymi? Tym filmem rozpoczynam krótką serię poradników o wędrowaniu. Początkujący piechurzy mierzą się z całym szeregiem wątpliwości takich jak: gdzie spać, czy zabrać namiot, jak często można zrobić zakupy i gdzie nabrać wody - o wszystkim tym opowiadam w tym odcinku.

ENG: How to plan a hike in Poland? With this video, I want to start a short series of hiking guides. Beginner hikers face a number of doubts, such as: where to sleep or if to take a tent, how often you can resupply and where to get water - I will tell you all about it in this episode.

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

bardzo dziękuję! niezwykle przyejmnie się Pani słucha- aż chciałoby się porozmawiać na żywo

aleksandrawrzesinska
Автор

Obowiązkowo łapka leci w górę i zasiadam do oglądania !!!

mati
Автор

Jeśli chodzi o nocowanie to ja polecam opcje łączoną na długich szlakach. Lekkie schronienie ze sobą i nocowanie w schroniskach lub agroturystykach raz na jakiś czas, żeby się umyć albo przeczekać w razie załamania pogody. Co do schronisk muszę powiedzieć, że przechodząc rok temu część GSB bardzo mnie zdziwiło co się porobiło w PTTkach. Jako dziecko bardzo często jeździłem na rajdy, bo wychowawczyni naszej klasy była żoną pracownika PTTKu i razem byli wielkimi pasjonatami turystyki. Kojarzyłem schroniska jako miejsca zawsze "ciepłe" i przyjazne dla turystów - co się w sumie rozumie samo przez się. A tu ceny okazały się być gdzieniegdzie identyczne jak w agroturystykach, a przy tym jakiś taki brak życzliwości, np. nie pozwolili nam skorzystać z pryszniców bez noclegu, choć chcieliśmy zapłacić. Czy Ty Agnieszko też zaobserwowałaś takie zmiany, czy tylko ja źle trafiłem? Pozdrawiam :)

bateptesicus
Автор

Też robię szlaki PTTK staram się w 99% po znakowaniu (szukam do skutku). Szlaki rzadko pokrywają się z mapami offline czy papierowymi. Często nawet PTTK które jest opiekunem szlaku nie wie jak on biegnie w terenie. Szlaki są też często modyfikowane przy kolejnym znakowaniu. Ekspesówki (ich budowa) też mocno komplikują przeieżność .... Tracki przebytych przeze mnie szlaków publikuję na traseo, (Głównie Polska północna i centralna). Szlaki nizinne często mają charakter typowo przeprawowy - niekiedy prawdziwy hard core. Powodzenia:)

jarjan
Автор

Poprosimy też filmik o rozciąganiu w przerwach i rozgrzewce przed wyruszeniem z rana :)

annaskudlarska
Автор

Polecam aplikacje KaMap są to mapy offline i wgrywa się do niej odpłatnie mapy topograficzne które są skanem map papierowych .

marcinkaczynski
Автор

Agnieszko, bardzo ciekawy odcinek, dziekuje 😄wysłuchałam z ogromnym zainteresowaniem, już nie mogę się doczekac następnego, a gdzie tu do piątku ♥️♥️😊

Waldemar
Автор

Nie skreślałbym liofilizatów. Często mimo swojej ceny są najtańszą opcją żywieniową i to nie tylko patrząc na schroniska czy knajpki. Po 3 tygodniowym wypadzie na Islandię mogę spokojnie stwierdzić że duuużo zaoszczędziłem biorąc ze sobą właśnie liofy do plecaka. Zaletą jest to, że są bardzo lekkie i mało miejsca zajmują w plecaku. Obiady na cały tydzień to waga poniżej 1kg.

camelleonek
Автор

A widzisz jakie potrafią być różnice w ocenie. Swego czasu Bushcraftowy pokazywał jak źródła, które były widoczne na mapach w aplikacjach, nie były widoczne na mapach papierowych. I komu tu teraz wierzyć ;)

tomizet
Автор

Cześć, świetnie, że opowiadasz wszystko tak od podstaw. Co prawda oglądam Twoje filmy od jakiegoś czasu i większość rzeczy, o których powiedziałaś tutaj, przyuważyłam już wcześniej, ale tu jest zebrane wszystko razem. A poza tym lubię Cię słuchać, odbieram Cię jako ostoję spokoju i zdrowego rozsądku (chociaż mam inne podejście do mycia rąk oraz nigdy nie zanocowałabym sama w lesie - od samych nocnych odgłosów przyrody osiwiałabym do reszty;().
Mam pytanie. Czy wodę z przygodnego kranu (od obcych ludzi) filtrujesz? Nie wszędzie chyba jest dobrej jakości? Ja mieszkam w Warszawie i możemy pić wodę prosto z kranu, ale... mam przed tym jakieś opory. Całymi latami nie zalecano picia kranówki i teraz czuję jakąś psychiczną barierę.
Jedzenie to ciekawy temat. Dla mnie trudny, bo od ~6 lat stosuję dietę roślinną. Ryby i kefiry to nie dla mnie; zostają orzechy, owoce. Na dłuższe wyprawy musiałabym chyba brać jakąś fasolkę w puszce. A może spotkałaś np. w USA na szlakach jakichś wegańskich piechurów? Co jedli?:-)
Pozdrawiam serdecznie!

magorzatasopyo
Автор

A czy wiatach można spać całkowicie legalnie? Przydał by się film jak legalnie spać na szlaku.

marcinsadkowski
Автор

Ja już się szykuję na Kacwin - Brzeźnica 💪 I ten cykl jest tym czego potrzebuje 🙂 Do zobaczenia na szlaku 🙂

GorceDlaZielonych
Автор

Fajna seria się szykuje. Ja na szlak lubię zabrać małą patelenkę. Jajecziczka lub smażony ser dają energii i przyjemności w wędrówce. Pozdrawiam i dziękuję za filmik.

ukaszniwinski
Автор

Agnieszko ! Ta seria to jest to, czego potrzebowaliśmy.
Tutorial i tipy od legendarnej zebry?
Oj zamieniam się w słuch !😍.
Jak zawsze świetny materiał.
Będą nasze szlaki chodzone.
Wielkie dzięki 💪🏿 i serdeczne pozdrowienia.

adrianprychitko
Автор

cześć!
trafiłem na Twój kanał oglądając @SzybkiePodróże no i na razie nie żałuję :)
Po paru dniach w końcu odkryłem ten filmik. Genialny opis / odnośnik do szlaków długodystansowych. Wg rozpiski jest ich 90, a dwa przebiegają 300m od mojego mieszkania, więc od razu znalazły się na mojej liście szlaków do zrobienia w tym roku. Dodatkowo znalazłem 5szlaków baardzo blisko (dojazd z domu na start za pomocą autobusu), które postaram się zrobić niezależnie od pogody, bo jednak pogoda jest dla mnie kluczowa, więc tą optymalną zostawię sobie na najpiękniejsze górskie szlaki. Pozdrawiam!

Roman_Sa
Автор

Ależ urokliwy, świetnie wyposażony zakątek za Twoim plecami, zazdro :)
Pozdrawiam i oczywiście dzięki za odcinek.

budokudasan
Автор

Kliknięty kciuk do góry jeszcze przed obejrzeniem. Czekałam na tę serię. Super.

FizjoSzczyt
Автор

Kefir i wędzona makrela na szlak mnie powaliły.

s.
Автор

Bardzo ciekawy odcinek i dużo praktycznych informacji dla początkujących wędrowców. Pozdrawiam :)

gucio
Автор

Jak sobie radzisz z powrotami, kiedy trzeba dojść do pociągu/autobusu odjeżdżające kilka razy w ciągu dnia?

adammehring