Zatrzymanie i postój. Zasady

preview_player
Показать описание
Z parkowaniem to nie jest tak że jeżeli w danym miejscu niema zakazu zatrzymywania lub postoju to można ot tak pozostawić nasz samochód, aby zatrzymać pojazd muszą być jeszcze spełnione warunki określone w przepisach czyli np.: nie utrudnianie ruchu lub stwarzanie jego zagrożenia.
Czy wiedzieliście że przepisy zabraniają pozostawienia kluczyka w samochodzie i pozostawienie auta otwartego w czasie parkowania?
Czy wiecie że jest obowiązek pozostawienia włączonych świateł pozycyjnych, jeżeli parkujemy w nocy na drodze która jest nieoświetlona?
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
Art. 9.
Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.
Art. 46.
1. Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.
2. Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.
3. W czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to tylko możliwe, poza jezdnią.
4. Kierujący pojazdem jest obowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazany znakami drogowymi.
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.
Art. 47a.
Kierujący pojazdem w tunelu, podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, jest obowiązany zachować odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5 m.
Art. 52.
1. Kierujący pojazdem silnikowym lub szynowym, w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju, jest obowiązany używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych. W pojeździe niezłączonym z przyczepą oraz w zespole pojazdów o długości nieprzekraczającej 6 m dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni.
2. Podczas zatrzymania lub postoju, w miejscu oświetlonym w stopniu zapewniającym widoczność pojazdu lub znajdującym się poza jezdnią i poboczem, wszystkie światła pojazdu mogą być wyłączone. Przepis ten nie dotyczy pojazdu szynowego oraz pojazdu, na którym znajduje się urządzenie lub ładunek, wystające poza pojazd i wymagające oznaczenia odrębnymi światłami.
3. Światło oświetlające przedmioty przydrożne (szperacz) może być włączone tylko podczas zatrzymania lub postoju, pod warunkiem że nie oślepi innych uczestników ruchu. Ograniczenie to nie dotyczy pojazdu uprzywilejowanego.
Art. 51.
7. Przepisy ust. 1–5 stosuje się odpowiednio podczas zatrzymania pojazdu, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Jeżeli zatrzymanie trwa ponad 1 minutę, dopuszcza się wyłączenie świateł zewnętrznych pojazdu, o ile na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i za nim, stoją inne pojazdy. (Czyli) 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.
2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.
3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:
1) pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe – drugi jest obowiązany uczynić to samo;
2) do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;
3) pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.
4. (uchylony)
5. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza
#AkademiaNaukiJazdyMSP
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Bardzo elegantny język, sformułowania wyczerpujące, fajna aparycja przed kamerą. Dziękuję za staranność!

lluviadequito
Автор

То що, біля паркінгу не можна затриматися для посадки чи висадки пасажира? На паркінгу є стоянка, а мова йшла про про зупинку

АннаВозна
Автор

Mój dom stoi przy ulicy na której na całej długości obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Aby wjechać na posesję, muszę zatrzymać się, otworzyć bramę i dopiero wtedy mogę wjechać. Ponieważ jest to arteria przelotowa ( ulica klasy L, szerokość 7 m), ruch jest bardzo duży, szczególnie w godzinach szczytu komunikacyjnego. Jak mogę wjechać na posesję nie naruszając przepisów?

andrzejchaubinski
Автор

Nie do końca wiem co to znaczy wyznaczone parkingi?

abkcop
Автор

Mam egzamin na instruktora nauki jazdy, wielki bałagan w głowie...🤒

kamilgrzegorczyk
Автор

A co w sytuacji, gdy mamy miasto, 3 pasy ruchu na jezdni, chodnik jest odgrodzony słupkami od jezdni. Czy można zaparkować na pasie ruchu przy krawężniku? Znaku zakazującego brak, innej możliwości zatrzymania w okolicy nie ma. Na zachodzie często tak się wykorzystuje pas ruchu, gdy jest ich więcej.

PlayerNo
Автор

Super wiedza, świetne tłumaczenie. Proszę pana, oby tego więcej 👍
Doceniam tak szeroka wiedzę. Przyda się napewno. Pozdrawiam

polubinski
Автор

świetnie pan tłumaczy, od razu wiadomo o co chodzi

floyd
Автор

Brakuje mi omówienia postoju na chodniku, lub częściowo na chodniku, o konieczności zostawienia pieszym 1, 5 wolnego chodnika. Dodatkowo co PoRD mówi o zatrzymaniu lub postoju na drodze, gdzie jest duży ruch, ale w jednym kierunku jest więcej pasów ruchu (np. 2 lub 3).
PS. Wyczuwam "wschodni" akcent, słusznie?

Radek.
Автор

A co z ciężarówkami ??? 49 ust 2 pkt 5 prd

ABKCop
Автор

Jeszcze za przejściu . Bardzo pana dziękuje ze pomog mi zrozumieć poliski kursy prawo jazdy ;-)

jianklaudia