Kontrola (ne) legalnosti softvera u firmama | Anja Černoh i Stefan Bojović, LegaliS

preview_player
Показать описание
Softver je danas veoma važan za poslovanje praktično svake firme, a legalnost tog softvera je već decenijama zakonska obaveza. Nedavno je tržišna inspekcija preuzela kontrolu legalnosti softvera u firmama, i kontrole su sve češće.
Kako teku kontrole i kakvi su ishodi mogući, šta se dešava kada tržišna inspekcija pronađe nelegalni softver? Koliki je procenat nelegalnog softvera u Srbiji? Kako biti siguran da je softver koji koristite legalan i kako izbeći zamku komplikovanih modela licenciranja, koji vas mogu dovesti do toga da platite za softver, a ipak ne budete legalni? Vredi li razmotriti alternativu, korišćenje slobodnog, besplatnog softvera?
O svemu tome razgovaramo sa Anjom Černoh i Stefanom Bojovićem, pravnicima iz agencije LegaliS. LegaliS su osnovala četiri pravna zastupnika softverskih kompanija koje posluju u Beogradu. To je strukovno, nevladino i neprofitno udruženje, čiji je cilj promovisanja i edukacija vezana za zakonito korišćenja softvera.

📌 Teme u videu:
00:00- Početak
01:32- Legalni softver u Srbiji
02:40- Kako se menjala stopa piraterije
05:09- Promene zakonskog okvira
10:58- Šta je promenila aktivacija softvera i servisi
16:15- Stagnacija kontrole i prelazak nadležnosti na tržišnu inspekciju
17:38- Kako tržišna inspekcija bira koga kontroliše
21:24- Kako teče procedura provere
22:31- Softver u firmi i rad od kuće
24:29- Legalni Windows
25:31- Da li morate obezbediti pun pristup računaru
29:21- Kako prepoznati legalni softver
31:11- Šta se dešava kad se pronađe nelegalan softver
34:27- Da li državni organi koriste legalni softver
38:24- Zašto je za firmu dobro da ima legalan softver
42:00- Komplikovani modeli licenciranja
45:18- Kućni korisnici
52:50- Besplatni softver

✅ Prati PC Press na:

#software #legalis
Комментарии
Автор

Jedan od većih problema je cena softvera koja nije primerena našem tržištu. Ne znam zašto je očekivanje da radimo za pet ili deset puta manje honorare nego na zapadu, a softver plaćamo više.

MiletaSandić
Автор

Kakve gluposti, ovim zakonom se samo štite preprodavci koji preprodaju softvere bezobrazno skuplje. Ako vam npr saradnik iz inostranstva plati softver to po našim glupim zakonima nije legalno jer inspekcija samo gleda fakture kao dokaz legalnosti a ne da li je softver stvarno legalan. Kao i sve u našoj jadnoj državi i ovo je postavljeno naopako!

Bagi_Nis
welcome to shbcf.ru