Dr Jacek Bartosiak i Jacek Komuda nad wojennymi mapami. Kampania wojenna Jana Sobieskiego 1667 rok.

preview_player
Показать описание
Zapraszamy na premierę filmu "Diabeł Łańcucki"! Czerwony dywan, staropolska uczta i bal. Sprawdź czy są jeszcze miejsca dla Ciebie:

Prezentowany materiał to wspólna inicjatywa:
Fundacji Ułani Króla Jana @OstojaTradycji

Dr Jacek Bartosiak @strategyfuture

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej

Jacek Bartosiak i Jacek Komuda rozmawiają przy mapach, szczegółowo o kampanii Sobieskiego 1667 roku (Podhajce) i wnioskach z niej płynących dla czasów obecnych i Armii Nowego Wzoru.

Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jacek Komuda jest pod wrażeniem wiedzy, poza tym świetny gość, mówca.

kamil
Автор

Od małego ciekawilem się bitwami sprzed okresu 2 wś. fajnie że są ludzie którzy bardziej się na tym skupiają i znają szczegóły taktyki, uzbrojenia, sposobu walki z tego okresu.

mozdzierz
Автор

Myślę że to nie tylko moja opinia: prosimy o cykl spotkań z waszym udziałem.

piotrwasowski
Автор

świetny materiał - dziękuję obu prelegentom i czekam na więcej!

grzegorzklicki
Автор

dobrze, że Bartosiak wrócił z kosmosu 👍

mikipon
Автор

Jak zwykle piękna analiza historii i obiecujące wnioski na przyszłość!

alexpolonus
Автор

Polecam słuchaczom książkę gen. Tadeusza Kutrzeby "Wyprawa Kijowska 1920 roku" i porównanie działań Sobieskiego z działaniami 3 armii, która przygotowywała się do obrony przed 1 Armią Konną Budionnego. Nie zdradzę szczegółów, to trzeba przeczytać!!!!

c.c.
Автор

Ponawiam prośbę o "Staropolską Sztukę Wojenną" napisaną przez Panów. Nie ma opcji - musi być.

WojciechSasKierzkowski
Автор

Pana Komudy sluchalam na 0.75 speed. Za szybko dla mnie😉

magdat.
Автор

Panowie co do map fajnie jakbyscie w montazu robil te mapy i oznaczali na mapie miejsca o ktorych mowa. Np taka mape umiescic w prawym dolnym rogu na 1/4 ekranu.

tazz
Автор

Moc w SŁABOŚCI SIĘ DOSKONALI - a siłą jest Pan Jezus Chrystus , w nim odpoczywamy , w RADOŚCI I MIŁOŚCI , MONDROŚCI , POKOJU I PRAWDZIE . DOBREM ZŁO ZWYCIĘŻAMY , NIE WALCZYMY Z CIAŁEM , ALE Z DUCHEM ZŁA - PODSTĘPU - KŁAMSTWA - KTÓRY NAS NIEWOLI I OGRANICZA INTELEKTUALNIE TJ. DUCHOWO . KTO pierwszy jest bez , ,, Grzechu, ,, niech rzuci kamień . Z Panem Bogiem

arek
Автор

Jeżeli chodzi o poruszaną kwestię ukształtowania terenu na bezpośrednim polu bitwy pod Podhajcami to trudno mówić tam o istnieniu jaru rozdzielającego obie armie. W rzeczywistości była to i jest do dzisiaj sucha dolinka, która rzeczywiście stanowi pewną przeszkodę terenową, ale nie jest czymś w rodzaju urwistego wąwozu z pionowymi skarpami. Niwelacja terenu w wyniku gospodarki rolnej również jest mało prawdopodobna bo tego typu obszary nie były raczej orane, a wypasane. Co innego najbliższa okolica umocnionego obozu Sobieskiego, tam rzeczywiście nie ma śladu po zastosowanych umocnieniach ziemnych które najprawdopodobniej zostały przez lata rozorane. W przybliżonym miejscu obrony hetmana stoi do dzisiaj pamiątkowa kolumna natomiast po drugiej stronie owej dolinki gdzie zgromadzone były główne siły kozacko-tatarskie znajduje się kurhan nazywany Mogiłkami, który rzekomo ma być śladem po tej bitwie. U jednego z mieszkańców tych terenów widziałem grot strzały, podobno tatarskiej, znaleziony na polu bitwy. Jeszcze jedna uwaga odnośnie zmobilizowanej ludności z okolicznych wsi. Dookoła Podhajec mieszkało dużo ludności polskiej o czym świadczą metryki kościelne sięgające końca XVII w. więc Sobieski mógł liczyć z pewnością w dużej mierze na katolików/Polaków a nie tylko na autochtoniczną ludność ruską. Pozdrawiam i czekam na materiał o drugiej bitwie Podhajeckiej 1698.

Struslav
Автор

To jest poprostu mega zajebiste. Dzieki za material.

radecky
Автор

Bartosiak dla armi jest tym czym Gmoch dla piłki nożnej. Jak go słucham to tak jak bym oglądał Gmocha z tymi jego strzałkami.

mrjekyllhydeful
Автор

Pan doktor Bartosiak dalej kontynuuje wykłady z „właściwej historii” dla „polskich prostaczków”. Polecam zarówno Panu doktorowi jak i jego słuchaczom książkę Melchiora Wańkowicza „Wrzesień żagwiący”. Książka przedstawia prawdziwą historię zachowania się pewnej nacji we wrześniu 1939 roku.

ryszardwojciechowicz
Автор

Wykonał pan genialną robotę z armią nowego wzoru .Właśnie Rosjanie rozbili 1 Gwardyjską na samodzielne bataliony z możliwością podejmowania własnych decyzji, małym zapleczem logistyką na 14 dni .Do prowadzenia precyzyjnych niezależnych działań .Obecnie trwa koncentracja na Białorusi celem ćwiczeń -zajęcie Warszawy i odcięcie Korytarza Suwalskiego.Wczoraj dotarły Iskandery na Białoruś.A Bajden śpi.

robertpowerrk
Автор

50:28 - tak! To bardzo ciekawy temat! Musicie panowie nagrać o tym materiał. To bardzo ciekawe jak tak nagle nastąpił tak drastyczny przeskok od armii, która była w stanie odnieść wspaniałe zwycięstwo pod Wiedniem do armii, która nie była w stanie pokonać Szwedów.

plrc
Автор

Panowie czytam ze zdumieniem że w bitwie Podhajcami było ok 6 tysięcy chłopów. ! Czy można podać inne kampanie gdzie chłopi brali udział w takiej ilości ?

WesolyDrab
Автор

BŁĄD !!! Wojna polega przede wszystkim na MOTYWACJA wynikającej z EMOCJI. Ludzie muszą mieć POWÓD i MOTYWACJĘ do walki na śmierć i życie. To dlatego państwa mają barwy, sztandary, nazwy, legendy itp. To dlatego Polacy szli na Monte Cassino, walczyli o Narvik, o Wielką Brytanię, o Tobruk, pod Wizną itp.
Francuzi w 1940 mieli sposób, mieli zasoby, mieli liczebność, a mimo to przegrali w 40 dni i to z kretesem. Bo Niemcy chcieli wygrać, a Francuzi chcieli nie zginąć. Pourquoi mourir pour Dantzig?

ultimathule
Автор

widziałem na S&F;
to nie może być tylko jedna rozmowa, tu musi być kontynuacja

arendar