Hosty funkie sadzimy do gruntu. Idealne rośliny do półcienia, gleba lekko kwaśna ( trochę torfu ).

preview_player
Показать описание
Hosty, inaczej funkie, to bardzo popularne rośliny ogrodowe. Swoją popularność zawdzięczają swojej długowieczności, skromnym wymaganiom oraz niezwykłej dekoracyjności liści. Można je sadzić w różnych miejscach i komponować z innymi roślinami.
Funkie często spotykamy pod jej łacińską nazwą – Hosta. Rośliny te cenione są przede wszystkim za ich dekoracyjne liście. Wykazują duże zróżnicowanie pod względem rozmiaru, kształtu, faktury, unerwienia i koloru. Są typowymi bylinami długowiecznymi, które bardzo dobrze przystosowują się do nowych siedlisk. Raz posadzone, będą rosły w tym samym miejscu przez wiele lat. Co roku, będą tworzyć kępy liści, które z czasem przekształcą się w duże karpy.
Mają bardzo szerokie zastosowanie w ogrodzie. Sadzone są zarówno jako rośliny samodzielne, w grupowych nasadzeniach lub jako tło dla innych roślin.
• Najlepiej rosną w żyznej, zwięzłej i przepuszczalnej, lecz i stale lekko wilgotnej ziemi, o odczynie lekko kwaśnym (ph około 6,0).

• Większość gatunków i odmian preferuje miejsca wilgotne i zacienione, w których ich ozdobne liście mają najpiękniejsze kolory.
• Hosty: rośliny idealne do półcienia
• Rozproszone promienie słoneczne, przefiltrowane przez gałęzie drzew - to idealnewarunki dla host. Pod koronami drzew, na powierzchni ziemi promienie słoneczne przechodzące przez liście tworzą gęsty wzór, przesuwający się wraz ze słońcem wędrującym po nieboskłonie. W takim środowisku hosty otrzymują zarówno dawkę ciepłego słońca, jak i chłodnego cienia. Właśnie w takich warunkach najlepiej rośnie większość gatunków i odmian host.
• Hosty rosnące pod drzewami i krzewami konkurują z wyższymi roślinami o wodę i substancje pokarmowe. Jeśli rosną pod drzewami o ekspansywnym, płytkim systemie korzeniowym – t.j. klony (Acer), wierzby (Salix), świerki (Picea) czy modrzewie (Larix), powinny być systematycznie podlewane i nawożone.
• Hosty: na słońce
• Wyhodowano obecnie całkiem dużo odmian, które z powodzeniem możemy sadzić w miejscach nasłonecznionych. Są nimi np. Hosta fortunei 'Aureomarginata' czy Hosta plantaginea i odmiany od niej pochodzące takie jak 'Royal Standard' czy 'Sum & Substance'.
• Hosty o niebieskich liściach są najbardziej narażone na przypalenia liści w wyniku działania promieni słonecznych, dlatego nie powinno sadzić się ich w palącym słońcu.

• Hosty w miejscach nasłonecznionych wymagają zapewnienia im stale wilgotnego podłoża, aby mogły uzupełniać zapas wody, utracony w wyniku dużego parowania przez liście. Gleba w miejscu nasłonecznionym powinna mieć większą domieszkę torfu i kompostu, gdyż te dodatki dobrze utrzymują wilgoć w podłożu. Niezbędne jest także ściółkowanie gleby, aby zabezpieczyć ją przed nadmiernym parowaniem.

• Kolor liści host na słońcu będzie zupełnie inny niż roślin w miejscach zacienionych – hosty o żółtych kolorach będą prawie białe, a niebieskie będą bardziej zielone.

Dziękuję za obejrzenie filmu ! Nie zapomnij zasubskrybować mojego kanału oraz koniecznie zostaw łapkę w górę i komentarz .

Kontakt:

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Fajna roślina - dziś będę sądził winter snow

sqn
Автор

Chciałabym posadzić hosty na rabacie z agrowłukniną, proszę powiedzieć jakiej wielkości otwór powinnam zrobić?

monikaword
Автор

Proponuję nie używać torfu. Jego wydobycie degraduje środowisko!

marzenazioberska
Автор

uwielbiam hosty i mam duzo cienia w ogrodzie wiec bede je systematycznie dosadzac

candy
Автор

Dzień dobry. Jak dziś wygląda ta rabata? Czy można jakieś zdjęcie zobaczyć? Jestem ciekawa postępu wzrostu tych funkji. Ja na jesień posadziłam i nie wiem, czy coś się z nimi stało, czy jeszcze muszę poczekać na odrosty/młode liście.

katarzynasomka