Dolnośląskie Tajemnice #35, Podziemia i Pałac w Kluczowej, opowiada Joanna #Lamparska #Kluczowa

preview_player
Показать описание
przez którą z przyjemnością odpowie na każdy list i przez którą można przekazywać swoje uwagi, sugestie i informacje. W imieniu swoim i Joanny Lamparskiej dziękujemy za to, że jesteście z nami!

Dolnośląskie Tajemnice, Podziemia i Pałac w Kluczowej, opowiada Joanna #Lamparska #Kluczowa
W filmie wykorzystano zdjęcia i ilustracje:

FOTOPOLSKA.EU ::: POLSKA-ORG.PL

W śląskich wojnach wyzwoleńczych przodek dr Jura. Rust the Gut Kleutsch jako major za szczególne męstwo przed wrogiem, tj. otrzymał praktycznie jako przywilej pierworodnego w dziedzictwie.
Kleutschberg (427 metrów) również należał do Dr. jur. Hans Rust (+ 1943). Na tej górze znajdowała się karczma Gloger „Zum Felsenkeller”. Latem w niedzielę odbywały się tam tańce z zespołem Naupold. Wiejskie festyny, w listopadzie Karmy, bal sylwestrowy i karnawał były również obchodzone przez okolicznych mieszkańców.
Browar w Kleutsch jako pierwszy w powiecie Frankenstein wyprodukował piwo „beyryjskie”.
Stowarzyszenie Owl Mountain zbudowało wieżę widokową na Kleutschbergu.
Kleutsch jest już w powiecie Frankenstein, ale jego kontakty handlowe zawędrowały również do oddalonych o kilka kilometrów Reichenbach i Gnadenfrei.
W 1937 roku rodzina Rust obchodziła 100-lecie istnienia na wielkim przyjęciu.
Populacja Kleutscha to ok. 300 dusz.
Pałac w Kluczowej – został wzniesiony przed 1600 rokiem w Kluczowej.
Pałac był kilkakrotnie przebudowywany, po raz ostatni w latach 1837-1840 według projektu Karla Friedricha Schinkla. Obecnie jest w złym stanie technicznym.
Położenie
Pałac położony jest w Kluczowej – wsi w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, w gminie Ząbkowice Śląskie, u południowych podnóży Wzgórz Niemczańskich[2].
Historia
Dwór obronny w Kluczowej wzniesiono przed rokiem 1600, a w roku 1685 przebudowano go na barokową rezydencję[2]. W roku 1735 pałac został przebudowany i powiększony, ale dopiero ostatnia modernizacja przeprowadzona w latach 1837-1840 według projektu Karla Friedricha Schinkla nadała mu obecną klasycystyczną formę. W roku 1978 oraz w latach 1983-1991 przeprowadzono remonty budynku. Obecnie pałac jest w złym stanie technicznym i grozi zawaleniem.
Architektura
Pałac w Kluczowej to trzykondygnacyjna budowla, podwyższona o mezzanino, wzniesiona na planie wydłużonego prostokąta i nakryta płaskim dachem[2]. Budynek posiada dwie czterokondygnacyjne, kwadratowe, narożne wieże, które są nakryte czterospadowymi, stożkowymi dachami. Główne wejście jest zaakcentowane trójarkadowym podcieniem z tarasem balkonowym.
Nad nim cztery półkolumny jońskie podtrzymujące architraw i tympanon, w którym znajduje się kartusz herbowy. Obiekt jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzi jeszcze park.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Szanowni Państwo, Joanna Lamparska zaprasza na stronę
przez którą z przyjemnością odpowie na każdy list i przez którą można przekazywać swoje uwagi, sugestie i informacje. W imieniu swoim i Joanny Lamparskiej dziękujemy za to, że jesteście z nami!

polskieradiowroclaw
Автор

Historia obiektu pięknie opowiedziana przez Panią.Świetny przekaz.Radiowy głos. Dzięki, tylko mały niedosyt - za krótko :-) Czekam na dalsze filmy. Pozdrawiam

elzbietaoklesinska
Автор

Czekałem na Panią. Jak zwykle B ciekawie.

przemyawkubin
Автор

Kolejne nostalgiczne i romantyczno - przygodowe klimaty. Spora porcja historycznych informacji podanych w bardzo smakowity sposób. Znakomicie tego się słucha za sprawą głosu p. Joanny. Jak zawsze brzmi to w sposób niemalże magiczny ale tez i zawodowy. Ma Pani w sobie coś co przykuwa uwagę. Uczta dla uszu i wyobraźni. Dziękuje za materiał i pozdrawiam. Nie musze dodawać, że czekamy na następny.

mariuszmodrzewski
Автор

Na spotyfie prowadzicie też fajny podkast Pozdrawiam:)

zcargx
Автор

5:25 ten obiekt był wystawiony za 3, 5 miliona. To niezły ten domek jednorodzinny 😂

szymonmichalec
Автор

Lata 90 byly najgorsze dla tego typu zabytkow, ludzie jeszcze zyli jak za komuny i tak tez sie zavhowywali- kradli i szabrowali na potęge...

patrykpatryk
Автор

Kolejny bardzo ciekawy materiał. Brawo

bartoszmaciesza
Автор

Jak lubię Pani opowiadania 👍😷 Podobno bez problemu można wejść ...Ciekawe bardzo.

lidiaantczak
Автор

Pani Joanno, mam propozycję. Otóż w miejscowości Oleszna Podgórska, obok Lubomierza /😀Kargul i Pawlak/. Stał młyn. Obecnie śladu po nim już nie ma. Ja jako kilkunastoletni chłopak spędzałem tam wakacje u wujostwa. Otóż pewnego dnia zajechali Niemcy. Rozbili obok namioty. Następnego dnia już ich nie było. W młynie, jego wewnętrznych ścianach pozostawili kilka otworów po skrytkach. To były lata 60/70. Ale ciekawostką jest sam Lubomierz, a właściwie podziemia pod nim. Również w tych latach odkryto podziemia-otworzono w kościele. Pamiętam nawet w którym miejscu. Było to zbieżne ze znalezieniem skarbu przy murach kaplicy-wjazd do miasta od strony wsi Pławna, kierunek z Lwówka Śląskiego, przez pewnych chłopców w okresie wakacji. Z uwagi na RODO 😀pominę ich nazwiska-być może żyją . Księdzem wówczas tam "urzedujacym" był niejaki Nawrotek. Z uwagi, że już śp. wymieniłem nazwisko. Dziwnym trafem po wieloletniej posłudze szybko się wyniósł z parafii.
Po odkryciu podziemi.
Kolejnym, ciekawym miastem o zapomnianych podziemiach jest Lwówek Śląski. Pod obu kościołami istnieją głębokie kilkukondygnacyjne podziemia. Ciekawostką jest to, że podczas remontu kościoła o. o. Franciszkanów był nawet już wykonany projekt instalacji elektrycznej dla pierwszego poziomu podziemii. Zakonnicy postanowili jednak go nie realizować i poziom świątyni podniesiono o ok. 1, 5 metra. Może to i dobrze, bo kolejny Gwardian miał "parcie" na odnalezienie wejścia. Podobnie jak i obecny Dziekan drugiego kościoła. Z moich informacji wynika, że żyje jeszcze tylko jedna osoba znająca miejsca wejścia do tych podziemi. W przypadku zainteresowania tematem, proszę szukać firmy elektrycznej elektryfikujacej ten obiekt o. o. Franciszkanów.Firma już nie istnieje z uwagi na wiek właściciela. Jednak sam właściciel czuje się dobrze, jak na emeryta przystało 😀
Wiem, że usilnie starano się Go namówić do wskazania wejść. Jednak odmówił. Wiem również, że był w tych podziemiach. Pozdrawiam.

Marek-phxk
Автор

Pani Joanno. Nie korzystam z konfidenckich portali m. inn. takich jak Facebook. Z żadnego. Więc nie mogę się z Panią skontaktować inaczej, niż ten jedyny- YT. A i to że jeszcze z niego korzystam, to tylko dzięki takim osobom jak Pani. Aby mieć dostęp do reportaży. Pozdrawiam.

Marek-phxk
Автор

1.2 miliona to maly domek jednorodzinny?

maciejlugowski
Автор

Cześć witam Joasiu Pozdrawiam tu Andrzej z kędzierzyna-koźla Cieszę się że kolejne odcinek jest o następne o ząbkowy okolicach Ząbkowice Ząbkowicach Ząbkowic Śląskich jestem zadowolony bo przynajmniej dowiem się Paweł rzeczy nowych Chętnie oglądam ten twój program i

andrzejsawicki
Автор

Na Dolnym Slasku w kazdej wiosce stal palac z przyleglym domoszwem dla sluzby i pracownikow posiadlosci. Czesc rozgrabili Rosjanie reszty dokonali Polacy. Dwa narody z talentem do niszczenia wszystkiego.

mariakulpa
Автор

Pani Joanno, może coś o Staniszowie pod Jelenią Góra. Dziękuję

krystynarakowiecki
Автор

Zróbcie materiał z 30 min a nie robicie po kilka min, reklamy w tv trwają dłużej, Pozdrawiam

arturnowak
Автор

Zajmujemy się tym czym można pani Joanno ? A sprawy które były naświetlone osiemnaście lat temu do tej pory nie wyszły ponad pani programy a podobno dyskowery miał mieć nad tym patronat.Sorry jest pani dla mnie taką samą wyrocznią jak Wołoszański, gadacie,gadacie i z tego gadania tyle co dziad gadał do obrazu..👎👎👎👎👎

artur-andrzejr
Автор

Wspaniały wspaniały po trzykroć wspaniały program

beatapobocka
Автор

Pamiętam w latach 90 moment jak firma która go remontowała coś znalazła i nagle wszyscy znikneli a ta dziura w ścianie na dole w której żekomo coś znaleźli jest do dziś 😀😀😀

Damian
Автор

prawdziwym skarbem jest historia legendy i tajemnice oraz odpowiednia architektura Podstawa to przyciąganie turystów może były beczki dębowe z winem jak garaleta które trzeba było podgrzać żeby wypić

horstwessel