Thomas Hobbes jako badacz i kronikarz rewolucji angielskiej | prof. Adam Wielomski

preview_player
Показать описание
Prelekcja prof. dr. hab. Adama Wielomskiego z cykli wykładów Akademii Andegavenum poświęconych tożsamości Europy i jej umysłowemu dziedzictwu.

© Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum 2023

Nagranie dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach programu realizowanego przez Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Społeczna Odpowiedzialność Nauki”, nr projektu SONP/SN/514927/2021, całkowita wartość projektu 888 893 zł, kwota dofinansowania 800 000 zł.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Uwielbiam wykłady Pana Adama Wielomskiego Pozdrawiam 👍

sawomirziokowski
Автор

Ten wykład ma stanowczo zbyt mało wyświetleń.

kamilziemian
Автор

Prof wielomski sięga szczytu geniuszu dydaktycznego świetne te wykłady teologiczno polityczne

nathansky
Автор

Po raz kolejny 😊 dziękuję za cenny wykład. Pan Adam i Pani Magdalena są moimi ulubionymi publicystami ❤

AS-vxqy
Автор

Podziękowania za wykład...który pokazuje jak to protestant - zapewne nieświadomie - oskarża protestantyzm (sola scriptura i brak urzędu nauczycielskiego Kościoła), był przyczyną tego angielskiego - jak i wielu innych - nieszczęść.

maciejkwiatkowski
Автор

*Super ciekawy wykład.❤ Czy pan profesor nagrał może wykład o współczesnym syjoniźmie protestanckim w USA i wpływie na politykę zagraniczną USA ? Dziękuję.*

januszkolodziej
Автор

Dziękuję za ciekawy wykład, trafiłem na kanał przez przypadek i stałem się fanem. P.S. Hobbes nie jest taki trudny w oryginale przynajmniej dla mnie bo czytam Biblię króla Jakuba 🙂

jerzyduke
Автор

Trafność analizy procesu rewolucyjnego Hobbesa jest co najmniej niepokojąca, biorąc pod uwagę naszą wiedzę z późniejszych epok i rewoltowanie ludzi (niekoniecznie wiadomo w jakich celach), serwując im religie zastępcze typu klimatyzm, woke'izm, genderyzm itd. w miejsce "opium dla mas".
Czy to tylko "dziel i rządź"?
Czy jest jakaś literatura biorąca pod uwagę mechanizmy opisywane przez Hobbesa i próbująca poddać analizie to, czy takie zalążki rewolucyjne pojawiają się spontanicznie i samorzutnie czy raczej są inspirowane przez pewnych animatorów? Mam na myśli analizę wsteczną różnych rewolucji, ale odwołują się do modelu Hobbesa a nie wychodząc z innych czynników i "widzi mi się" twórców takich teorii. Bo potem w historiografii jeden rabin powie tak, drugi nie i ile to ma wspólnego z przyniesieniem odpowiedzi na temat minionych wydarzeń człowiekowi współczesnemu oraz poznaniu prawdy, faktycznych mechanizmów i kluczowych stronnictw.

TheCiupaj
Автор

Wikipedia mówi, że wojna, o której opowiada p. Wielomski, uznawana jest za rewolucję, przez... marksistów, że to jest "Marxist theory". Zatem jakie argumenty za tym, że to była rewolucja, a wojna uważana za rewolucję przez teoretyków i zwolenników marksizmu?

Do głowy przychodzi, że król został ścięty. Jakieś inne?

zbyszeks
Автор

Rewolucja amerykańska jest też słabo znana.

oo
Автор

Dziekuje bardzo, bardzo interesujace.

aleksandrakasperek
Автор

Język angielski z XVII to nie jest staroangielski, to już wczesnonowoangielski. Jak mi ktoś zapłaci, to chętnie przetłumaczę. Jestem świeżo po przetłumaczeniu „Raju utraconego” Miltona dla Biblioteki Śląskiej (pewnie w przyszłym roku się ukaże), więc wiem, czym to może pachnąć, choć takich wygibasów jak u Miltona to u Hobbesa nie ma.

jarekzawadzki
Автор

Czyli najlepiej dla tych, który chcą manipulować obydwoma stronami i wykorzystywać do swoich celów, jest, by były dwa równorzędne obozy, które można nasyłać na siebie nawzajem, wg Hobbesa.
Ci, co do dzisiaj tak robią, z pewnością analizę Hobbesa pomogła to zapoczątkować.
Takie moje spostrzeżenie po tym wykładzie.

tobelove
Автор

Wszystko dobrze, tylko błagam Profesora, proszę nie wymieniać zwierząt, jako członków Pańskiej Rodziny! To śmieszne, mało męskie i niekatolickie! (Oczywiście chodzi mi o inne miejsce i czas.)

mariusalbertu