Gabriel Maciejewski o książce - Jerzy Bandrowski: Przez Jasne Wrota

preview_player
Показать описание
Jerzy Bandrowski był jednym z tych pisarzy, których utwory zostały w roku 1951 wycofane z bibliotek, zniszczone oraz objęte całkowitą cenzurą. Do dziś nie widać, żeby cokolwiek się w tej sprawie zmieniło, albowiem w przeciwieństwie do brata Juliusza, Jerzy Bandrowski jest całkowicie zamilczany. „Przez jasne wrota” to zbeletryzowany pamiętnik autora z czasów kiedy zajmował się on tworzeniem polskiej Dywizji Syberyjskiej walczącej z bolszewikami. Ten szczegół z jego życia prawdopodobnie zdecydował o losie jego książek, albowiem Dywizja Syberyjska nie miała zwyczaju szczególnie oszczędnie gospodarować zasobami sił bolszewickich. Takie rzeczy nie mogą być pozostawione bez odzewu i zemsty. Zemsta nie dosięgnęła Bandrowskiego, ale dosięgnęła jego książki. Dziś przed Państwem, pierwsze powojenne wydanie jego najważniejszego dzieła.

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Cieszę się że nabyłem właśnie tą książkę na targach.

andrzejkaraczan
Автор

Ale w tej książce jest niewiele o Syberii i Rosji, a o polskiej dywizji jeszcze mniej. Książka to głównie opis podróży Bandrowskiego z misją wojskową, który płynął do Europy przez Japonię, Chiny, Tajlandię czy Egipt. To głównie reportaż z podróży, w połowie poświęcony Japonii i momentami męczący. Interesujące są głównie fragmenty z Paryża o Dmowskim, Hallerze i polskim wojsku

brainwashing
Автор

Jerzy Bandrowski pisał przede wszystkim krytycznie o wojsku, ale nie w wydaniu ideologicznych potrzeb wodzów partyjnych.

sebastianpolonsky
Автор

Ciekawie byłoby znać strukturę treści tych książek. Zgaduję wstepnie, że były pro-katolickie, pro-własnościowe, i prorodzinne.

adorinadorin
Автор

A rownie ciekawe sa teksty Jerzego Bandrowskiego z okresu II RP, tez gorzkie, smutne. Przy nich znane i owszem wyrywkowo cenzurowane w PRL kroniki tygodniowe Slonimskiego, to jakas slaba makulatura.

sebastianpolonsky