Epstein Barr virus • EBV

preview_player
Показать описание
Epstein Barr virus • EBV
***

Pratite nas na društvenim mrežama:

***

Deo teksta:
Epštein Barrov virus (EBV, Epstajn Barov virus) je uzročnik infektivne mononukleoze, u narodu poznata kao „bolest poljupca„. Primarna infekcija se javlja kod dece i mladih osoba i protiče u vidu srednje ili teške bolesti. Epstein barr virus može biti uzročnik i kancera, što bi značilo da poseduje onkogeni potencijal.
Veličina, morfologija i opšte osobine Epštajn Barovog virusa


Epstein barr virus ima morfološke i strukturne karakteristike kao i ostali pripadnici porodice Herpesviridae, kojoj pripada i ovaj virus. Od njih se razlikuje samo po antigenskoj građi. Što nam omogućava da ga lakše razlikujemo. Više reči o antigenim osobinama biće u nastavku teksta. Veličina ovog virusa izmerena pod elektronskim mikroskopom iznosi 120nm. Virus je veoma osetljiv u spoljašnjoj sredini, i prema fizičkim i hemijskim agensima. Izuzetak je temperature od -70ºC na kojoj može biti stabilan i do nekoliko godina.

Razmnožavanje i kultivisanje EBV
U inficiranih osoba virus se umnožava u jedru limfoidnih i epitelnih ćelija ždrela i nosa (nazofarinks). U veštačkim uslovima virus je moguće umnožavati samo u humanim B limfocitima u kojima izaziva citopatogeni efekat i pretvara ih u tzv. „limfoblastoidne ćelije“.

Antigene osobine Epstein Barovog virusa


Kao što je rečeno gore u tekstu da se ovaj virus razlikuje od ostalih pripadnika porodice herpesviridae samo po antigenim osobinama, sada ćemo ih upoznati koji su to antigeni i njihov značaj. Antigenski sastav ovog virusa je vrlo kompleksan, a samo sledeći navedeni se koriste u dijagnostičke svrhe:

Rani i kasni antigen virusne ovojnice
Rani antigen virusnog kapsida
Nuklearni antigen
Antigen na površini virusom zaražene ćelije
Da bi ste razumeli položaj ovih antigena potrebno je da poznajete opštu virusnu građu. Pored položaja ovi antigeni se razlikuju po specifičnosti i vremenu nastajanja. Značaj antigenskih osobina se ogleda u tome što ih je moguće identifikovati raznim tehnikama, i tako dokazati, prisustvo virusa u domaćinskoj ćeliji.

Kako se prenosi Epstein Barr virus
Virus u prirodni neprestano kruži prelazeći sa čoveka na čoveka. Pa je čovek jedini rezervoar ovog virusa. Oboljenje koje izaziva EBV je veoma zarazno, pa se lako prenosi direktnim kontaktom ili poljupcem.

Epstein barr virus simptomi
Epstein Barrov virus je uzročnik infektivne mononukleoze, bolest dece i adolescenata koja se manifestuje sa povišenom temperaturom, uvećanim limfnim čvorovima i faringitisom. Inkubacioni period mononukleoze traje od 30 do 50 dana. Često u toku bolesti dolazi do uvećanja jetre i slezine sa znacima virusnog hepatitisa, a retko su prisutni simptomi perikarditisa.

Mononukleoza
Krvna slika je veoma značajna za dijagnostiku ove virusne infekcije. U toku mononukleoze u krvi je znatno povećan broj leukocita, čak i do 80 000 u mm3. Dok virus nije prisutan u krvi, pa samim tim virus ne može biti opasan po dete u trudnoći. Sedimentacija je malo povišena.

Epstein barr virus je pronađen u burkitovom limfomu (Burkitt lymphoma je pojam za tumor donje vilice kod dece) kao i u nazofaringealnom karcinomu.

Komplikacije infekcije EBV
I ovaj virus može da uspostavi latentnu infekciju sa sposobnošću povremene reaktivacije. Kod osoba sa oslabljenim imunitetom infekcija ovim virusom može da pogorša opšte stanje bolesnika i da dovede do letalnog ishoda (npr. HIV bolesnici). Takođe može izazvati komplikacije i limfoproliferativna stanja u trasplantiranih osoba.

Imunitet čoveka prema EBV
U početnoj fazi infekcije Epštein Barr virusom nastaju specifična IgM antitela koja se za dve nedelje zamenjuju IgG antitelima, koja u čoveku ostaju doživotno. Takođe, ali nešto kasnije se javljaju antitela protiv nuklearnog i membranoznog antigena i ona perzistiraju verovatno tokom čitavog života.

EBV dijagnoza
Virus se može izolovati iz ispirka ždrela,a identifikacija se može izvršiti pomoću elektronske mikroskopije, antikomplementarne metode, fluoroscentne mikroskopije, Western blot, Southern blot i in situ hibridizacionom tehnikom.

Epidemiologija o Epštein Barrovom virusu
Infekcije ovim virusom su raširene po čitavom svetu. Osim prenosa pljuvačnim putem, smatra se i transfuzija krvi kao mogući put prenosa, dok prenošenje polnim putem nije dokazano iako je virus pokazan u cervikalnom sekretu.
***

#EBV #mononukleoza #Epstein #virus #barr #produzizivot

***
Informativno edukativni portal iz oblasti medicine i zdravlja.
Budi zdrav, produži život.
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

AEBNA su poz.kod preboljele IM i IgG antitijela./EA su neg/

vesnakuzle
Автор

Moeto fnuce sumjat na multi ples skleroza vo turcija deteto e sega poarno mozelo pak da go fati dali ima lek od makedonija

talevskablagica