NEJČASTĚJŠÍ ZLOZVYKY ZA VOLANTEM, KTERÉ VÁM NIČÍ AUTO

preview_player
Показать описание
NEJČASTĚJŠÍ ZLOZVYKY ZA VOLANTEM, KTERÉ VÁM NIČÍ AUTO
Řízení automobilu je činnost, která se pro mnoho lidí může zdát jako rutina, kterou zvládá každý bez většího přemýšlení. Nicméně i během běžné jízdy mohou drobné zlozvyky, kterých si často ani nejsme vědomi, způsobit vážné poškození vozidla. Tyto návyky mohou nejen snížit životnost jednotlivých částí automobilu, ale také výrazně zvýšit náklady na opravy. V dnešním videu se proto zaměříme na několik častých chyb a zlozvyků, které řidiči zbytečně dělají.

Pokud se vám naše video líbilo, sdílejte ho s přáteli.

Sledujte TopTrendingCZ na:

Комментарии
Автор

při stavu našich silnic je dost složité šetřit pneu a spodek auta

dvooxnt
Автор

U té spojky se neopotrebovava spojkový kotouč, ale ložisko a přítlačák.
Co se ruční brzdy týče, převodovka je na tah stavěná, ale je zbytečně vyvíjen tlak na spojku a v případě většího stoupání se může váhou auta protočit motor. Další věc je že nepoužíváním ruční brzdy zamrzají/reznou lanovody.
U automatické převodovky už hrozí poškození převodovky protože celou váhu auta drží čep o velikosti malíčku

jamiebiker
Автор

Tak tohle video jde mimo mne. Ani jeden z uvedených zlozvyků nedělám. Tak alespoň něco pozitivního pro mne vyplynulo.
5. Držení nohy na spojce. Dělám pouze při startování (vyžadováno elektronikou vozu jinak nelze nastartovat) a pak pouze při řazení.
4. Nedostatečný tlak v pneumatikách. Jednou za 1/2 roku, kdy měním kola (L/Z, Z/L) zkontroluji a mírně doplním tlak podle výrobce. Dříve jsem tlak kontroloval častěji, zbytečně. Za ten 1/2 rok se mi nestalo, aby tlak v pneumatikách poklesl. Je to poznat při vizuální kontrole. Jednou za 1/2 roku odstraním všechny kamínky ze vzorku a měřím hloubku dezénu ve všech bodech. Myslím, že najeté kilometry mluví za vše.
L - 35.500 km / 2, 5-3 mm Z - 38.000 km / 5, 5-6 mm.
3. Nezatahování ruční brzdy. Dělám pouze v garáži nebo při parkování na rovině, kdy mám kola stočená směrem k obrubníku. Jinak bych si bez zatažené ruční brzdy nedovolil parkovat.
2. Přejíždění přes nerovnosti. Vždy tomu přizpůsobím jízdu už proto, že mám poměrně nízko podvozek. Na silnici se snažím vyhýbat výmolům.
1. Zahřívání motoru. Rozhodně nepodceňuji. V zimě než odmetu sníh a očistím okna od námrazy, tak nechám běžet motor. Většinou to bohatě postačí k zahřátí motoru. Nikdy motor netočím do červených otáček.

josefsezbrisko
Автор

V zimě, je olej motoru ztuhlý, proto není dobré nastartovat a čekat na volnoběhu, než se zahřeje. Nové studie doporučují prošlápnout plyn aby se olej lépe roznesl.

krata
Автор

jedine co delam tak jsou ty diry v silnici ale to si kolikrat proste ani nevšimnete

johnnydirt
Автор

Víte jaké auto dá 100km/h na první stupeň? Služební😂

larici
Автор

Jsem rád, ze nic z toho nedelam :) jak se clovek chova k autu, tak dlouho mu vydrží

LoveThatCar
Автор

Super video🫶 jenom bych chtěl dodat, že když zatáhneš ruční brzdu v zimním obdobím, kor v mínusových teplotách, tak ti ruční brzda muže zamrznout.

ichbinjarahkondorbrandys
Автор

Já ručku dávám jen v kopci anebo na rovině mimo náš pozemek, který je narovině, tam je to zbytečné. Kdybych stál v kopci, tak tam bych nejprve dal ručku a až pak rychlost, aby auto nedržela převodovka, ale ručka, která je na to určená a preventivně pak jeate promáčknu spokjku, abych mel jistotu. To zahřívání je taky fakt. Treba v zimě nastartuje a okamžitě zapíná vyhřívání sedaček a vsech oken a foukání naplno a jde škrábat okna, největší chyba. Alternátor dostane pěkně na prdel a i samotný motor je studený a hnedka dostane zátěž. To same v létě, když někdo ihned po startu zapne klimatizaci, která taly docela zatěžuje motor.

adam_cdc
Автор

To zahřívání motoru je důležitější hlavně u dieselu. U benzínu spíš v té zimě

martinnavratil
Автор

Děkuji, toto video zachránilo mě i všem budoucím auto řidičům, aby tyto faktory nedělali.

_themije
Автор

4:40 neni to ukazatel teploty vody? dulezitejsi je teplota oleje....

tweek
Автор

Nejlepší je při zastavení zatáhnout ruční brzdu, hodit tam rychlost a pokud je to z kopečka tak ztočit kola. Ale když stojíte na parkovišti nebo prostě na rovném terénu nestačejte kola teď nevím jak se přesně ta součástka jmenuje ale vím že když jsou stočené tak že ta součástka na jedné straně naplá a na druhé straně zmáčkla a dochází k takhle k velkému opotřebení a navíc zabírá místo navíc třeba na parkovišti

pavmarou
Автор

Já teda mám hliníkové disky, oto víc si dávám bacha na díry i retardéry, ale prostě někdy to přehlídnu což si sám potom rád připomenu, .

jirkavoj-
Автор

kto tieto veci nevie nech odovzdá vodičák. ved to su základne veci čo nás otcovia učia

peterkravarik
Автор

Pokud vím, tak mírně podhuštěné pneumatiky sice zvyšují spotřebu, ale nesnižují stabilitu vozu v zatáčkách. Právě naopak, mírným podhuštěním se zvětší styčná plocha pneumatiky s vozovkou, což se často využívá u závodních vozů (větší styčná plocha znamená vyšší přilnavost vozu v zatáčkách a tím možnost jet v zatáčce rychleji) nebo při jízdě v těžkém terénu (váha vozu se rozloží na větší styčnou plochu, což opět zvyšuje přilnavost a snižuje riziko proboření do nezpevněného povrchu). Samozřejmě jde jen o mírné podhuštění a pokud o tom člověk nic neví, tak by to zkoušet neměl. Pro běžnou jízdu po silnici či v mírném terénu bude nejlepší mít v pneumatice doporučovaný tlak.

Co se projíždění výmolů týče, tady naopak někdy může vyšší rychlost být přínosná, pokud se tedy nejedná o opravdu velký výmol. Ve vyšší rychlosti může kolo výmol v podstatě přeskočit a vůbec do díry nespadnout. Menší výmoly autu obecně nic neudělají, pokud je větší, je lepší jej objet a pokud není jiná možnost, tak zpomalit (ale samozřejmě brát ohled na to, jestli někdo nejede za vámi). Největší riziko je za mě asi ta pneumatika, případně kolo, pokud máte nízkoprofilové pneu.

ondraspendlik
Автор

3:18 u automatu v rezimu parkovani, auto spoleha na malou zapatku, ktera se muze ve velkem kopci zlomit, ale u malualu ho drzi samotny kvalt a ten se jen tak neutrhne. Ve velkem kopci je to zbytecne namahani prevodovky, ale v mirnem kopci ci na rovine je to hloupost.

Skyppler
Автор

Viem že je to top 5 ale aj keď máš manualnu prevodovku, zaradíš do nejakej rýchlosti (hoci akej) a necháš svoju ruku položenú na riadiacej páke tak sa vyvýja tlak v prevodovke a rýchlejšie sa opotrebováva takže keď tak bacha na to

TobiasPrekop-pwxm
Автор

tak v zime asi ručnú nedám by som sa ráno nepohol 😄

romaneks
Автор

Čo sa týka ručnej brzdy tak svoje autá manuál aj automat sa snažím parkovať na rovine aby som nemusel ručnú zaťahovať, pri zaťahovaní sa brzda tiež opotrebováva a je tam riziko korózie alebo zamrznutia. Vo svahu samozrejme ručnú zaťahujem .

Branislav