A.C.T.U.S. - Babel Pit

preview_player
Показать описание
A.C.T.U.S. - Babel Pit / 1997

"Az ACTUS olyan típusú zenekar, akiket "formációnak" szoktak nevezni, albumok helyett "műveket" írnak, koncertek helyett pedig "performanszokat" adnak elő.

A magyar zenekar igen hosszú múltra tekint vissza, 1987-ben alakult. A Mandala előtti utolsó művük még 1998-ban jelent meg Sacro Sanctum címmel. Én ezzel a lemezzel ismertem meg őket, s rögtön megszerettem zenéjük hihetetlen változatosságát és különlegességét. A stílust leírni - és ez az ACTUS esetében nem a szokásos közhely - nagyon nehéz. Egyrészt lemezről-lemezre változik (a Sacro Sanctum előtt két nagy- és egy kislemezük jelent meg), másrészt pedig egy albumon belül is nagy sokszínűséget mutat. (Igazából már az egytől 22 percig terjedő számhosszúságok okot adnak arra, hogy nehezen lehessen őket kategorizálni.) Kezdetben jellemzően az indusztriális, apokaliptikus jegyek domináltak zenéjükben, mely azonban a szavalásszerű, monoton szövegmondással együtt sem adott rideg, elidegenítő végeredményt, sőt néha még "rajzfilmszerű" alapok is oldották a hangulatot. Az előző lemezükön azonban már nagy szerepet kaptak az akusztikus hangszerek, megjelent a női ének, és összességében szeretnivalóbb, befogadhatóbb lett a zene. Ami nem változott, az a (magyar nyelvű!) szövegek eszmei háttere, az erő, a felsőbbrendűség, a bölcsesség hirdetése - hasonlóan az ehhez a zenei világhoz közel álló más csapatokhoz."

"Az ACTUS mintegy 18 éves pályafutását hazánkban a média szinte teljes érdektelensége kísérte. Egy kezem is sok ahhoz, hogy megszámoljam, hány alkalommal szerepeltünk hazai sajtóorgánumokban.
Ezzel szemben külföldön, egy bizonyos körben, az 1990-ben megjelent első albumunk megjelenése óta komoly reputációnak örvendünk.
Még 1987-ben történt, hogy spirituális élményeim alapján úgy határoztam, a világkrízis megannyi aspektusának bemutatásán túlmutató művészeti projektbe kezdek.
Hosszú ideig csak igen kis létszámú közönség érdeklődését
váltották ki azok az előadások, melyeket változó összeállításban vitt színre az ACTUS.
Akadtak instrumentális koncertek, egy személyes
zongoraestek, táncosokkal és filmvetítéssel kísért performance,
mágikus hangulatú zenei-alkímiai kísérletek, majd 1989-re összeállt egy olyan társaság, mely közel három esztendeig – visszatekintve meglepően sikeresen – dolgozott együtt, hiszen előfordult, hogy több, mint ezer fős közönség előtt folytak multimédia előadásai a Petőfi Csarnokban.

Az 1990-ben megjelent „A Way to the Empire of Strength and Order” az ACTUS addigi munkáiból felépített anyag. Az élő fellépéseken vetített filmanyagból azután elkészült a „Presence of Mind”, melyet akkoriban a Művész Mozi hónapokon keresztül tartott műsoron és a new yorki Anthology of Film Archives fakultánsain tananyagként vetítettek.
Ezután három évig készült és további egy évig kellett várni, hogy 1995-ben megjelenjen „Das Unbenennbare” címet viselő lemezünk, melyet élőben csupán egy alkalommal, annak az évnek a decemberében egy több, mint 120 fellépőt felvonultató prágai fesztivál kiemelt produkciójaként, nagy sikerrel mutattunk be. 1996-ban elkezdődtek a „Sacro Sanctum” felvételei, majd 1997. június 7-én az ACTUS eddigi történetének legnagyobb szabású vállalkozása keretében a budapesti Kiscelli Kastély Templomtermének falai között egy közel három órás koncerttel ünnepeltük meg a project fennállásának tíz esztendős jubileumát. Az év őszén megjelent az „Again and Again”, majd 1998-ban az eredetileg is trilógiának tervezett lemezek harmadik darabja,
a „Sacro Sanctum”. Ezután a hallgatás hét esztendeje következett,
s ennek az alkotói folyamatnak az eredményeképp jelent meg idén
május 14-én a „Mandala” című új album, melyet ugyanaznap a 14.
Wave Gotik Treffen fesztiválon, Lipcsében, főműsor időben mutattunk be teltház előtt, rendkívül lelkes nemzetközi közönség előtt."

Impresszum:

Hungarian Synthpop Allstars I 2019.
A legátfogóbb magyar szintipop adatbázis.
Kezdetektől napjainkig.

Az adatbázis kizárólag az összegyűjtött együtteseket hivatott promotálni. A csatorna reklámmentesen, nonprofit módon, monetizálás, azaz bevétel szerzése nélkül működik.
(Ha mégis reklámot látsz, ez a jogvédett tartalmak jogtulajdonosai felé jelent bevételt.)
Ha esetleg nem kívánsz az adatbázisban szerepelni, az alábbi e-mail címen jelezd felénk, nem szándékozunk senkit megkárosítani sem anyagi, sem erkölcsi tekintetben:

Csatlakozz csoportunkhoz a Facebook-on:

Iratkozz fel Youtube csatornánkra:

#hungariansynthpopallstars #magyar #szintipop
Рекомендации по теме