Oksydowanie stali na gorąco w kąpieli zasadowej

preview_player
Показать описание
Moje doświadczenia (zakończone sukcesem!) z nakładaniem powłoki oksydy na przedmioty ze stali. Kąpiel w roztworze wodorotlenku sodu (zasada sodowa NaOH, ług potasowy, główny składnik środka "Kret") i saletry potasowej KNO3 (sklepy spozywcze lub ogrodnicze).

UWAGA. Przedstawiona procedura zakłada kontakt z wrzącymi chemikaliamy w tym - żrącym wodorotlenkiem. Ochrona oczu, twarzy, rąk oraz dróg oddechowych absolutnie niezbędna - czynności wykonywać tylko na otwartej przestrzeni ew. wyciągiem laboratoryjnym (przemysłowym). Wyciąg w kuchni niestety jest za słaby,

Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Z tego co wiem to Amerykanie wymyślili specjalną farbę właśnie do broni ceracot chuba, stosuje się ją do malowania silników w crossach

ukaszjagood
Автор

Można w oleju dla uzyskania jakiegoś tam efektu wizualnego, tylko że powierzchnia rozgrzanego metalu zanurzona w oleju pokrywa się raczej produktami spalania, sadzą. Moim zdaniem taki zabieg niewiele ma wspólnego z oksydowaniem ponieważ nie pokrywa się tlenkami. Przedmiot trzeba też odpowiednio mocno rozgrzać, niemalże do czerwoności co może mieć wpływ na rozhartowanie przedmiotu. Taka rzecz jest później ccały czas tłusta, brudzi i śmierdzi.
Na pewno i trwalsza i ładniejsza będzie oksyda jak na filmie.

Spirit
Автор

Makłowicz o sosie, który gęstnieje podczas gotowania mówi "sos się redukuje" :)

zbigniewgurak
Автор

Super 😊 pozdrawiam .
Muszę się przemoc i ugotować baskille w końcu 😁

TeWuja
Автор

do odtłuszczania tylko izopronanol, alkohole etylowy i metylowy nie odtłuszcza

centrum.nurkowe.FirstDive
Автор

A może być wodorotlenek sodu w postaci płynnej? Bo mam tego w pracy całe tony.

lht
Автор

Fajny i prosty przepis, ja do tej pory trafiałem na takie które zawierały kwas siarkowy i dla tego nigdy nie porwałem się na oksydowanie. Teraz sam spróbuję, dzięki.

AlbinGwiazda
Автор

Ten nieskatowany magazynek Galil to mi wyglądał na fosforanowany...

zbigniewgurak
Автор

Mój przepis to 600g wodorotlenku sodu, 400g azotanu potasu i 1 litr wody demineralizowanej. Kuchenka indukcyjna jednostanowiskowa, stary garnek z stali nierdzewnej i jakiś termometr do 150 stopni, jakaś blaszana foremka do ciasta i olej silnikowy i oczywiście sprzęt BHP:)). Roztwór podgrzewam do około 140 stopni i taką temperaturę staram się utrzymać, wkładamy oksydowane elementy na 30 min co jakiś czas mieszając. Po tym czasie elementy płucze w wodzie, osuszam i gotuje w oleju silnikowym jakieś 20 min. Piękna głęboka czarna oksyda. Nie zdejmowałem starej oksydy, wszystkie elementy tylko wykąpałem w acetonie.

alfpl
Автор

Magazynek warto byłoby wyszkiełkować, tyle że to już nie robota dla domowej kuchni pełnej niespodzianek.

han-soloszmugler
Автор

Kolego czy w którejś z wymienionych metod mieści się metoda oksydowania na zimno? Czy nie jest to warte uwagi? bo właśnie kupiłem buteleczkę takiej oksydy i zastanawiam się czy słusznie zrobiłem

tomasznowy
Автор

Azotek żelaza (twarda powierzchnia) jest uzyskiwany raczej w procesie azotowania gazowego (temperatura pieca coś chyba 600stC, piec zagazowany azotem). Dobrze wykonane daje twardość 60HRC na głębokość (kontrolowalną) ułamka milimetra.

zbigniewgurak
Автор

Oglądałem kiedyś film o kowalu. Wykuwał stalowe róże do ogrodzenia. Jeszcze czerwone "gasił" w oleju, co wg niego miało doskonale zabezpieczyć je przed korozją (detal permanentnie na dworze). Tylko olej nie był jadalny, a mocno przechodzony silnikowy, chyba z diesla bo aż czarny.

zbigniewgurak
Автор

To złote to też podobno ocynk, tyle że w innym kolorze.

gummiss
Автор

Co do manii odtłuszczania 🙂 za pomocą NaOH robi się mydło z tłuszczu, czyli żadne zatłuszczenie nie uchroni się przed ługiem i w zasadzie można nim nawet czyścić metal z tłuszczu... a więc to każde inne przyczyny - tylko nie zatłuszczenie - stoją za brakiem oksydy w danym miejscu (ocynk też nie, bo cynk szybko się rozpuszcza w NaOH, a przy takim gotowaniu żre milimetrowe blaszki w minutę)

kubarlov
Автор

Świetne filmy, masz suba. Tylko prośba, rób krótsze filmiki max 10 min ;)

zbychsawmacierenko
Автор

Czy można tą metodą oksydować cały zamek broni typu p-83 po wcześniejszym usunięciu fabrycznej farby/lakieru?

tureckierozterki
Автор

Ten żółty kolor na żerdzi to efekt "pasywacji na żółto". Mamy jeszcze pasywację na biało (srebrne). Jest to sposób wykończenia powłok cynkowanych.

proxxon
Автор

Tak, elektryczna kuchenka jednopłytowa jest optymalnym sposobem podgrzewania.
Gdy grzeje się na dworzu (bo w mieszkaniu absolutnie nie można! Wszystko wokół będzie przeżarte i skorodowane, jeśli nie od razu to po jakimś czasie. Bo opary) to korzystnie bardzo jest osłonić całość przed wiatrem. Najprymitywniejszą choćby osłoną. Inaczej będzie się grzało długo i nierówno.

pmfalcman
Автор

Ocynku najwygodniej pozbywasz się trzymając przedmiot w palącym się kominku (o ile dopuszczasz doprowadzenie detalu do czerwoności - kwestie twardościowe).

zbigniewgurak