Czy przełożenie 1x10 w rowerze MTB jest dla każdego? @miroslawbieniasz #bieniaszbike #bikeservice

preview_player
Показать описание
Czy przełożenie 1x10 w rowerze MTB zda egzamin jako wszechstronne?
Firmy rowerowe co raz częściej oferują przełożenia 1x już przy rowerach tych dla zwykłych użytkowników do wszechstronnego zastosowania, jako rower do wszystkiego a naj mniej do jazdy w terenie. By obniżyć wagę i nadać charakter sportowy rowery MTB mają tylko jedną zębatkę z przodu w dodatku ekstremalnie małą bo 28 lub 30 zębów.
Takie przełożenia są narzucane z góry a sprzedawcy nie informują też nie pytają o zastosowanie takiego roweru a raczej z góry jest to wiadome że rower do wszystkiego w dodatku jako jedyny. Trudno jest mieszkać w bloku i mieć miejsce na kilka rowerów dlatego zakup jest skupiony na tym jednym do wszystkiego.
Firmy chciały by aby każdy miał rower szosowych ewentualnie gravel i MTB aby ich przeznaczenie było określone ale tak rzadko bywa. Rower o którym opowiadam na filmie ma przelozenie 1x10 z przodu zębatka 28T a kaseta 11-46 T, jako rower do jazdy po płaskim nie zadowoli klienta bo przełożenia są zbyt miękkie w dodatku stopniowanie biegów nie najlepsze ponieważ są zbyt duże różnice w wielkości zębatek na kasecie. W dodatku to przełożenie powoduje szybsze zużycie napędu ponieważ nie jest możliwe korzystanie ze wszystkich przełożeń równomiernie mając jedną zębatkę z przodu. W terenie już lepiej taki rower spisze się ale w wymagającym terenie to 10 biegów z tył będzie zbyt mało, bo braknie na podjazdach. Do jazdy w terenie to raczej 12 biegów będzie większości potrzebne z dużą zębatka na kasecie 51 lub 52 zęby.
Wiele osób chcąc kupić trochę lepszyvrower jak podstawowy kieruje się ceną i wydając 4 tys i więcej jest skazany na rowery MTB z przełożeniem 1x10 lub 1x11 a to jest właściwie identyczne jedynie cena trochę inna ale 11 biegów nie zalatwia sprawy bo rozpiętość kasety jest identyczna jak w 10 biegach jedynie stopniowanie jest lepsze.
Aby mieć bardziej uniwersalny rower MTB jako do wszystkiego i jedyny polecam kupować rowery nieco tańsze lub firm które oferują napędy 2x9 czy 2x10 bobto sprawdzi się w każdych warunkach.
Obsługuje mnóstwo klientów i jako fachowiec zawsze staram się sprzedać lub dostosować rower do potrzeb i możliwości klientów tak aby byli maksymalnie zadowoleni z posiadanego sprzętu. Często wolę nie sprzedać roweru. bo wiem z góry że to co klient chce kupując oczami nie zawsze jest dla niego.
W opisie staram się uzupełnić to czego nie powiedziałem na filmie by mnie zrozumiano co chcę przekazać ponieważ filmy są nagrywane bardzo spontanicznie bez montażu i koloryzowania w poprawność słownictwa czy tego co chcę przekazać. Nawet tworząc opis nie czytam tylko piszę i wrzucam aby moja myśl i ja sam były jak najbardziej autentyczne w chwili tworzenia.
Jak zawsze proszę o polubienie jak jest podoba się ale i też uwagi i komentarze. Subskrypcja kanału mile widziana by przydatna wiedzą trafiała do większej ilości osób. Pozdrawiam 😊🚲
Рекомендации по теме
Комментарии
Автор

Jeżdżę po Warszawie na 3x7, na wolnobiegu na rowerze trekingowym jeszcze na Acerze. Czasami wybiorę się do lasów rembertowskich albo wawerskich. Niczego mi nie brakuje. Jak chcę po lesie naprawdę poupalac to mam mtb z napędem 2x10. Jakoś napędy 1x11 i 1x12 do mnie nie przemawiają.... szczególnie ceną.
Ale każdy wybierze jak uważa. Najważniejsze że mamy z czego wybrać.
Pozdrawiam wszystkich miłośników dwóch kółek!🚲

ararabarara
Автор

Wystarczy zmienic zębatkę na 34t=super rower

bubapsp
Автор

Z przodu wchodzi zębatką 36 w maxie. Mam taki napęd 10x i jeżdżąc po mieście używam wszystkich przełożeń. W lipcu będzie 2 lata jak mam ten napęd i zużył mi sie tylko łańcuch. Kaseta i zębatka nadal gra z nowym łańcuchem. Kupilem przerzutkę z zapasem 11x, ale 10x wystarcza mi

zenonabra.
Автор

1x10 w lesie na podjazdach i trasie jest super ale do miasta na wycieczkę z żoną jest co robić

Los_Kamilos
Автор

28/46 nie wyjedzie pod górę? Przesadziłeś. Na płaskie się nie nadaje, ale na górki jak najbardziej

Piter-bike
Автор

Miałem kiedyś 3x7 później posmigalem u znajomego na 1x9 Microshift a obecnie mam deore m6000 2x10 i narazie to mój najlepszy napęd, ostanio też dorwałem dwa rowery na starym xt 3x9 i 2x10 i tak najbardziej mi leży

adrianmach
Автор

Lepsze profity widzę w 1x na szosie, chyba że ktoś podjeżdża w górach asfaltowymi drogami kilometrowej długości podjazdy a i wtedy można po prostu przed trasą założyć do przodu mniejszą zębatkę bo na ali deckas kosztuje po 50pln. Co do MTB to trzeba być świadomym czego się chce. Klient nieświadomy dostaje np. kasetę w rozmiarze kapelusza meksykańskiego Mariachi a jeździ wkoło komina albo po lesie a jak przyjdzie wymienić napęd to zostawi 1k w sklepie.

vulpesinculta
Автор

To jaki blat dalbys zamiast 28 zeby sprawdzil sie wg ciebie w terenie? 24, 20? ;) Bez jaj, jest 46 na kasecie, jest bardzo dobrze na kazde gory. Mamy ciebie za powaznego eksperta, ale tu wprost bredzisz. Jesli gosc nie uzywa najwiekszych zebatek, to ma inny problem, za maly blat, daj mu minimum 32 jak to dawniej powszechnie wsadzal Trek.

marekk
Автор

Mam własne przemyślenia na podstawie osobistych doświadczeń. Obecnie posiadam dwa rowery, ale zacznę od starego, w którym mam napęd 3x7, czyli z przodu 28/38/48, a z tyłu 14-34 na wolnobiegu. Ten rower jest jest w zasadzie trekkingowy, choć w sklepie był sprzedawany jako góral ( w 2005 roku). Praktycznie nigdy nie uzywam blatów 48 i 28. Niemal zawsze jeżdżę na 38. To a propos tego, że więcej blatów z przodu wydłuża żywot korby. Jak widać niekoniecznie u każdego. A co do samej idei napędu 1x 10... W nowym rowerze (Rockrider EXPL 540) mam napęd 1 x 10, z czego z przodu mam 30, a z tyłu bodajże 11-46. Jestem użytkownikiem rekreacyjnym o średnio niskiej sprawności fizycznej, bo od kilku lat mam mało czasu na aktywność fizyczną. Nie zauważyłem, by ten napęd był niewystarczający, ubogi w lekkie rpzełożenia itp. Jedyne, co mnie martwi nieco przyszłościowo, to nieco niska prędkość maksymalna. Planuję zakupić blat 32T (bo mogę taki wsadzić), który nieco przesunie osiągi tego roweru w stronę prędkości.

ArkadiuszPytlik
Автор

Mam klienta z Mołdawi (stalowa łydka). Kasete shimano 8s na najmniejszej koronce zajeżdża w kilka dni, napęd przepuszcza. Co powiesz klientowi po 3 dniach od wymiany łańcucha i kasety gdy wraca że coś jest nie tak lub piasty gdzie ośki i miski pękają po miesiącu od zakupu roweru za 3-4k. 40letnią piastę rozbierasz smarujesz i jedziesz dalej następne tyle. Rozumiem że to chiny i miało być tanio, ale qrwa jest drożej i gorzej

MCGrygi
Автор

Mam 1 x 10 (34/42) mtb i chwale sobie 😉

luvczenko
Автор

Sluchajcie temat jest dziwny ad 2023 i dotyczy teraz tylko najtanszych mtb i graveli. Pogadajmy o 1x12 kontra inne opcje. To moze komus pomoc duzo bardziej. Sam swego czasu napalilem sie na slx 1x12, czy moglbym miec 1x11? Moglbym. 1x10? Tez. 2x11? Tez. 2x10? Tez :)

marekk
Автор

dajesz na przód 34 -36 T i śmigasz, spokojnie wystarcza i jest git

micheldokumentalny
Автор

Trochę pan przesadza z tym twardym napędem.Ja jestem amator a mam najlżejsze przełożenie w swoim fitnesie 28/32 i jakoś nie czuje żeby brakowało pod górę a w płaskich okolicach nie mieszkam.

KrzysiekOST
Автор

Pierwsza głupota: majac korbę 3x/2x nie zuzywamy zębatek 3x/2x wolniej bo nikt nie jezdzi rownomiernie na 3 blatach z przodu- głównie środkowy blat a reszta sa blatami skrajnymi. Czyli na dobrą sprawę nie ma to wiekszego znaczenia.
Sam jezdze od 1x9 do aktualnie 1x11 i zapewniam ze da sie depnąć na 34 zębach z przodu ale i spokojnie podjechac na tylnej 46z. Jest lżej bo odpada przerzutka, manetka i kable, mniej chrzanienia z regulacjami i wiecej miejsca na kierownicy.
Jest to jak najbardziej uniwersalna konfiguracja (w uniwersalnosci chodzi o dopasowanie mozliwosci do jak najwiekszego usrednienia- wiekszosc ludzi nie uzywa duzych blatów typu 42 z przodu, podobnie jak wiekszosc ludzi nie wspina sie po scianach z zebatka 22 z przodu- są to opcje uzywane mega skrajnie). Zapomniałbym jeszcze o mozliwosci konfiguracji- dzis juz w normalnej cenie mozna nabyc kasety o duzych rozpiętosciach, wymiennych zębatkach a mnogosc opcji narrow wide z przodu pozwala na konfigurację wedle naszej potrzeby.

MyGinorossi
Автор

28/46 to twarde przelożenie? ja bym zmienił przedni blat na większy ;) fajny rower tyle że nie dla każdego zastosowania/użytkownika.

robertbrn
Автор

Najbardziej optymalne napędy to 3x8, 2x10/11

przemus
Автор

To dosc ciezki mtb rekreacyjny zazwyczaj dla nastolatka czy osoby poczatkujacej i ktos taki nie zasuwa 30 km/h, wiec blat 28 pozwoli wyjechac na kazda gorke, ja to rozumiem, bo sam mam wymieniony blat 34 na 30, tyle ze mam 1x12 i kasete 10-51. Tak chyba jest w nowym Marlinie 8 o absurdalnej cenie? Tylko ze on udaje trailowke, a ten xc. To bardzo ladne ramy gdyby spawy byly pieknie wygladzone, wstyd dla Treka, ale ludzie patrza tylko na krzykliwy blyszacy lakier. Wciska sie nam naped 1x do wszystkiego, do kazdego typu roweru, do szosowek tez wejda, kijem tej rzeki juz nikt nie zatrzyma, jako serwisanta powinno cie to cieszyc, naped 1x szybciej sie zuzywa, czesci absurdalnie drogie np slx 7100 kaseta 1x12, zarobicie wiecej, a klienci jak ja granicznie wsciekli, bo juz prawie pol ceny rowera 3 letniego poszlo w serwisowanie. Gwarancja w zasadzie niczego nie uwzglednia w rowerze, moze Trek jest bardziej mily dla klientow, bo jest bogaty. Naped 1x10 jest ok, ktos poczatkujacy ma luz, nie zepsuje przedniej przerzutki, nie zakleszczy lancucha, nie zerwie go vo sie zdarzalo w napedach 2x i 3x, deorka to grupa sportowa, niezle jak na takie popularne rowery rekreacyjne. W latach 90 malo kto mial drogi rower na alivio, a teraz kazdy moze miec sportowa deorke 1x10 czy 1x12 z tym cudem jakim jest zebatka 10 w kasecie, ktora dodaje z 10% do predkosci. W tym rowerze mozesz poradzic klientowi sporo wiekszy blat jezeli da sie go wymienic bez calej korby, pewnie trzeba tez nowy lancuch, bedzie mial 2 opcje napedowe i byc moze szybsze, wezsze opony np 2 cale jesli nie jezdzi w ciezkim, gorzystym terenie. Zastanawialem sie kupujac mtb do rekreacji czy nie brac napedu 2x12, wtedy nowosci, mialbym szerszy zakres przelozen, ale teraz takim ludziom polecalbym chyba 2x11, bo troche tansze sa czesci tego starszego slx, a brak zebatki 10 na kasecie w napedzie 2x az tak nie dokucza. 2x10 deore tez ok w tanszych. 1x nigdy nie da jednoczesnie super przelozenia na gory i blatu na wielkie predkosci, zrozumialem to z czasem. Albo to albo to. W gorach blat 34 okazuje sie za duzy w wielu okolicznosciach, potezne opony przyklejsja rower do podloza, to nie gravel czy lekka szosowka, co innego jakis maly stromy podjazd co innego ich natezenie, gigantyczne przelecze, podjazdy przy rosnacym zmeczeniu i takiej sobie formie. Moze i ja kiedys w desperacji po wypychach w gorach przejde z 30 na 28 zebow w blacie, a mimo to bede mogl jechac na oko z 25km/h bez mlynka kadencji wlasnie dzieki zebatce 10 na kasecie czego nie ma ten Marlin.

marekk
Автор

1x10 nie jest złą opcją. REKREACYJNIE da radę na tym jeździć w terenie i w mieście po płaskim. Złą opcją jest złe policzenie przełożeń do założeń kierującego i tu widać ewidentnie że przełożenia są źle policzone (do uformowania drogi i do średnicy koła i do predyspozycji kierującego). Pół biegów nie jest używane, po stanie zużycia kasety widać że rower jeździ głównie po płaskim więc przełożenie jest za duże. Zębatka z przodu jest za mała trzeba założyć ją dużo większą wtedy kaseta będzie pracowała w całej rozpiętości. Osobiście założyłbym tam na korbie koronkę 36 i okaże się że ten rower pod tym kierowcą zamiast pracować na zębatkach z tyłu od 1-4 będzie pracował w zębatkach 3-6 z takim samym komfortem użytkowania jak teraz dając możliwość większej rozpiętości użytecznych biegów zgadzam się w 100% z faktem że zębatka na korbie jak i łańcuch przy napędzie 1xX zużywają się szybciej.

stawiniakpol
Автор

Wielkie dzięki za dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem 👍

danielkryk